Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Gruzin wpadł na granicy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Gruzin wpadł na granicy

Paweł Biskupik
13.03.2023

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Świecku zatrzymali Gruzina, który przyjechał do Polski z Niemiec, choć wcześniej złożył wniosek o pobyt czasowy w naszym kraju. Ujawniono przy nim także podrobione gruzińskie prawo jazdy.

W sobotę 11 marca funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Świecku realizowali zadania dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji. Czynności prowadzone były przy jednej z dróg w rejonie granicy państwowej z Niemcami, gdzie funkcjonariusze SG zatrzymali do kontroli drogowej autobus rejsowy jadący z Berlina do Wilna. Funkcjonariusze SG wylegitymowali pasażera autobusu, 29-letniego Gruzina, który jak się okazało po dokonaniu sprawdzeń, złożył wcześniej wniosek o czasowy pobyt w naszym kraju. W związku z przekroczeniem granicy państwowej wbrew przepisom z Polski do Niemiec cudzoziemca zatrzymano. Dodatkowo podczas przeszukania zatrzymanego Gruzina ujawniono podrobione na wzór oryginalnego gruzińskie prawo jazdy. Z oświadczenia cudzoziemca wynikało, że dokument ten zakupił na terytorium Ukrainy i nie zdołał go jeszcze użyć.

Za nielegalne przekroczenie granicy Gruzin został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Wobec cudzoziemca wszczęto postępowanie w sprawie wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Ponadto Gruzin otrzyma zarzut przygotowania do posługiwania się podrobionym dokumentem.

W chwili obecnej trwają dalsze czynności z udziałem tłumacza. 

Za przygotowania do użycia podrobionego dokumentu jako autentycznego grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

  • Podrobione gruzińskie prawo jazdy Podrobione gruzińskie prawo jazdy
    Podrobione gruzińskie prawo jazdy
  • Podrobione gruzińskie prawo jazdy Podrobione gruzińskie prawo jazdy
    Podrobione gruzińskie prawo jazdy
do góry