Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Interwencje wrocławskiego ZIS - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Interwencje wrocławskiego ZIS

Paweł Biskupik
13.03.2023

Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach „pomogli” niesfornym pasażerom opuścić pokłady samolotów.

W piątek 10 marca służba dyżurna Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach otrzymała informację o podróżnym, który na pokładzie samolotu odlatującego do Wenecji nie stosował się do poleceń załogi. Mężczyzna ponadto był agresywny wobec pasażerów, przez co stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu. Natychmiast po zgłoszeniu na pokład samolotu weszli wyspecjalizowani w podejmowaniu działań na pokładach statków powietrznych funkcjonariusze Straży Granicznej z Zespołu Interwencji Specjalnych. 43-letni obywatel Polski na widok funkcjonariuszy SG uspokoił się i poprosił o możliwość samodzielnego opuszczenia pokładu samolotu. Po doprowadzeniu do pomieszczeń służbowych SG Polak został wylegitymowany. Pasażer przyznał się, że nie wykonywał poleceń kapitana statku powietrznego. Wprawdzie przeprosił za zachowanie, jednak za naruszenie przepisów ustawy prawo lotnicze został ukarany mandatem karnym w wysokości 200 zł.

Natomiast kolejnego dnia (11 marca) także funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach otrzymali informację, że na pokładzie samolotu odlatującego do Manchesteru znajduje się czterech agresywnych pasażerów, obywateli Polski, niestosujących się do poleceń załogi, przez co stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu. Zachowanie pasażerów wskazywało na spożycie alkoholu, utrudniało pracę załogi oraz uprzykrzało innym komfort podróży. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze SG z Zespołu Interwencji Specjalnych, którzy podjęli interwencję, wykorzystując środki przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek. Czterech doprowadzonych do pomieszczeń służbowych SG Polaków ty razem nie poleci do Anglii. W związku z wyczuwalną wonią alkoholu wszyscy zostali przebadani przez patrol policji na jego zawartość w wydychanym powietrzu – wynik pozytywny u wszystkich osób.

Polacy zostali pouczeni o konsekwencjach niestosowania się do poleceń wydawanych przez personel samolotu oraz ukarani mandatami karnymi za naruszenie przepisów porządkowych na pokładzie statku powietrznego w wysokości po 500 zł każdy.  

  • Interwencje ZIS w samolocie Interwencje ZIS w samolocie
    Interwencje ZIS w samolocie
do góry