Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Pozostawione bagaże przyczyną ewakuacji na wrocławskim lotnisku - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pozostawione bagaże przyczyną ewakuacji na wrocławskim lotnisku

Joanna Konieczniak
28.09.2022

Pozostawiony na lotnisku we Wrocławiu-Strachowicach bagaż były powodem ewakuacji blisko 100 podróżnych z jednego z terminali oraz powodem zabezpieczenia wjazdu na teren lotniskowego parkingu.

We wtorek 27 września funkcjonariusze z Placówki SG we Wrocławiu-Strachowicach otrzymali informację, iż na terminalu w pobliżu wyjścia z hali przylotów pozostawiono bez nadzoru czarną, niedużą torbę. Pirotechnicy po oględzinach bagażu i wyznaczeniu strefy bezpieczeństwa, a także po przeanalizowaniu zapisu z kamer uznali, że bagaż ten może stwarzać zagrożenie. Działania pirotechniczne wymagały ewakuacji blisko 100 podróżnych i zatrzymania ruchu samochodowego na pierwszej i drugiej nitce dojazdowej przed terminalem. Po dokładnym rozpoznaniu bagażu przez minera-pirotechnika ze Straży Granicznej ostatecznie uznano bagaż za bezpieczny (wewnątrz znajdowały się rzeczy osobiste). W czynności te zaangażowanych zostało 9 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz 5 pracowników SOL.  

Do podobnej sytuacji doszło także w ubiegły wtorek (20.09). Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki SG we Wrocławiu-Strachowicach poinformowani zostali, że w jednym ze sklepów znajdujących się w strefie ogólnodostępnej, ktoś pozostawił czarną walizkę owiniętą folią ochronną. Pirotechnicy SG po oględzinach bagażu i wyznaczeniu strefy bezpiecznej przeanalizowali zapis z kamer i uznali, że bagaż może stwarzać zagrożenie. Sztab kryzysowy zarządził ewakuację podróżnych z części przylotowej terminala. W trakcie działań minersko-pirotechnicznych pojawił się właściciel pozostawionej walizki – 52-letni obywatel Gruzji. Mężczyzna za popełnione wykroczenie ukarany został mandatem karnym w wysokości 500 zł.

 

  • Przygotowania minera-pirotechnika do działań Przygotowania minera-pirotechnika do działań
    Przygotowania minera-pirotechnika do działań
  • Przygotowania minera-pirotechnika do działań Przygotowania minera-pirotechnika do działań
    Przygotowania minera-pirotechnika do działań
  • Podejmowane działania przy użyciu robota IBIS Podejmowane działania przy użyciu robota IBIS
    Podejmowane działania przy użyciu robota IBIS
do góry