Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Zatrzymano Białorusina i Ukraińca za organizowanie cudzoziemcom przekraczanie wbrew przepisom granicy państwowej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano Białorusina i Ukraińca za organizowanie cudzoziemcom przekraczanie wbrew przepisom granicy państwowej

Joanna Konieczniak
28.09.2022

Na Dolnym Śląsku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali jedenastu cudzoziemców, dziewięciu za usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy w porozumieniu z innymi osobami, a kolejnych dwóch za pomocnictwo i organizowanie tego przestępstwa.

We wtorek funkcjonariusze PSG w Zgorzelcu zatrzymali do kontroli w centrum tego miasta auto osobowe. Kierowcą pojazdu był 25-letni obywatel Ukrainy. Pasażerami Ukraińca było 5 mężczyzn, jak się okazało obywateli Syrii w wieku od 25 do 34 lat. Cudzoziemcy oświadczyli, że obywatel Ukrainy miał ich zawieźć do Niemiec. W wyniku kontroli legalności pobytu stwierdzono, że Syryjczycy przebywają na terytorium Polski bez ważnej wizy lub innego ważnego tytułu pobytowego uprawniającego do wjazdu i pobytu w naszym kraju. Zostali zatrzymani. Zatrzymany został także kierowca pojazdu, który poinformował funkcjonariuszy, że Syryjczyków zabrał z jednej miejscowości w województwie podlaskim i miał ich dowieźć w miejsce, gdzie dogodnie mogliby przekroczyć granicę.

Kolejna grupa 5 cudzoziemców zatrzymana została przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Legnicy. Funkcjonariusze SG na drodze prowadzącej do granicy z Niemcami skontrolowali osobową toyotę. Pojazdem kierował 20-letni obywatel Białorusi, który przewoził 4 pasażerów. Kontrola dokumentów wykazała, że pasażerami Białorusina było 4 obywateli Syrii w wieku od 25-42 lat, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium państw Schengen. Z uwagi na nielegalny pobyt w naszym kraju Syryjczycy zostali zatrzymani. Natomiast Białorusin zatrzymany został za organizowanie innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy państwowej.

Obecnie trwają dalsze czynności z zatrzymanymi cudzoziemcami z udziałem tłumaczy. Ustalane są także okoliczności i miejsce przekroczenia granicy zewnętrze Unii Europejskiej.

 

do góry