Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Łotysz zatrzymany za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy innym osobom - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Łotysz zatrzymany za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy innym osobom

Joanna Konieczniak
03.09.2022

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Legnicy zatrzymali trzech obywateli Iraku za brak dokumentów oraz za nielegalny pobyt w Polsce. Zatrzymano także obywatela Łotwy, który ułatwił im przekroczenie granicy państwowej z Białorusi na Litwę.

W czwartek 1 września funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Legnicy wytypowali i zatrzymali do kontroli auto osobowe. Kierowcą pojazdu był 19-letni obywatel Łotwy, natomiast jego pasażerami było 3 cudzoziemców podających się za obywateli Iraku. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, na podstawie których można by potwierdzić ich tożsamość i obywatelstwo. Za brak dokumentów uprawniających do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium Polski zostali zatrzymani.

Zatrzymany został także obywatel Łotwy, któremu podstawiono zarzut organizowania innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku podjętych czynności ustalono, iż obywatel Łotwy ułatwił obywatelom Iraku przekroczenie granicy z Białorusi na Litwę oraz przewoził ich z Litwy przez Polskę do Niemiec. Łotysz na podstawie postanowienia sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Natomiast trzech Irakijczyków na podstawie postanowienia sądu trafiło do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców. Wobec nich prowadzone jest postępowanie mające na celu zobowiązanie cudzoziemców do powrotu do Iraku.

do góry