Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Pięciu cudzoziemców przekazanych zostało z Niemiec - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pięciu cudzoziemców przekazanych zostało z Niemiec

Joanna Konieczniak
02.09.2022

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu przyjęli kolejnych 5 cudzoziemców, przekazanych w ramach readmisji do Polski. Cudzoziemcy mogli legalnie mieszkać w Polsce, jednak postanowili niezgodnie z prawem przekroczyć granicę, by o azyl wnioskować na zachodzie Europy.

W czwartek 1 września funkcjonariuszom Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu służby niemieckie przekazały trzech obywateli Somalii, obywatela Afganistanu oraz obywatela Sierra Leone. Cudzoziemcy zostali zatrzymani na terenie Niemiec za nielegalny pobyt, a że wcześniej starali się o ochronę międzynarodową w Polsce, lub przyjechali do Polski na podstawie polskich wiz, zgodnie z przepisami zostali przekazani przez służby niemieckie do naszego kraju.

Jak ustalili funkcjonariusze SG ze Zgorzelca obywatel Afganistanu posiadał w trakcie wjazdu na terytorium państw Schengen paszport oraz zamieszczoną w nim wizę studencką. 29-letni Afgańczyk przebywał w Polsce dwa miesiące, a następnie udał się do Niemiec gdzie poprosił o azyl. Po złożeniu wniosku o uznanie go za uchodźcę przebywał w ośrodku dla cudzoziemców oczekując na rozstrzygniecie sprawy. Po otrzymaniu negatywnej decyzji w sprawie azylowej na terytorium Niemiec został przekazany do Polski.

Natomiast 27-letni obywatel Sierra Leone do Polski przyleciał w grudniu ubiegłego roku. Następnie udał się pociągiem do Niemiec i w Monachium poprosił o azyl na terytorium Niemiec. Po złożeniu wniosku przebywał w ośrodku dla cudzoziemców oczekując na rozstrzygniecie sprawy. Po otrzymaniu negatywnej decyzji w sprawie azylowej na terytorium Niemiec został również przekazany do Polski. 

Cudzoziemcy pochodzący z Somalii w ubiegłym roku przedostali się do Polski przekraczając niezgodnie z prawem polsko-białoruską granicę państwową. Po przekroczeniu granicy państwowej zostali zatrzymani przez Straż Graniczną, a następnie na podstawie postanowienia sądów umieszczeni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Funkcjonariusze Straży Granicznej przyjęli od nich wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Polski. Po złożeniu wniosków cudzoziemcy zostali zwolnieni ze strzeżonego ośrodka i skierowani do ośrodków prowadzonych przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Migranci nie zamierzali jednak zostać w Polsce i od razu udali się do Niemiec, gdzie złożyli kolejne wnioski oczekując tam udzielania im azylu. Cudzoziemcy po otrzymaniu negatywnej decyzji azylowej na terytorium Niemiec zostali przekazani w ramach readmisji do Polski.

Przekazani cudzoziemcy złożyli pisemne oświadczenie w sprawie ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium naszego kraju.

Po zakończeniu czynności cudzoziemcy skierowani zostali do ośrodka w Białej Podlaskiej.

do góry