Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Ewakuacja podróżnych we Wrocławiu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Ewakuacja podróżnych we Wrocławiu

Joanna Konieczniak
11.08.2022

Pozostawiony na lotnisku we Wrocławiu-Strachowicach bagaż były powodem ewakuacji ponad 50 osób i podjętych działań minersko-pirotechnicznych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

W czwartek (11.08) funkcjonariusze z Placówki SG we Wrocławiu-Strachowicach otrzymali informację, iż przed terminalem, na parkingu znajduje się pozostawiony bez nadzoru bagaż. Pirotechnicy  po oględzinach bagażu i wyznaczeniu bezpiecznej strefy oraz po obejrzeniu zapisu z kamer uznali, że bagaż ten może stworzyć zagrożenie. Ewakuowano ponad 50  podróżnych z całego terminala. Rozpoznanie minersko- pirotechniczne, które przeprowadzili funkcjonariusze Straży Granicznej pozwoliło ustalić, że bagaż nie stwarza zagrożenia i zawiera rzeczy osobiste. Torbę przekazano do biura bagażu zagubionego, gdzie oczekiwać będzie na właściciela.

W czynnościach brało udział 5 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 5 pracowników SOL oraz Straż Pożarna. Sytuacja nie spowodowała utrudnień w funkcjonowaniu portu lotniczego.  

Każdorazowe pozostawienie bagażu bez opieki skutkuje uruchomieniem szeregu procedur bezpieczeństwa oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie portu lotniczego. Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi mandat w wysokości 500 zł, natomiast zarządzający lotniskiem może dochodzić od osoby odszkodowania związanego z kosztami przeprowadzonej akcji i związanymi z tym utrudnieniami na lotnisku.

do góry