Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Ukrywali swoją tożsamość, zostali zatrzymani - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Ukrywali swoją tożsamość, zostali zatrzymani

Joanna Konieczniak
11.08.2022

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali dwóch cudzoziemców z których jedne okazał funkcjonariuszom dokument należący do innego cudzoziemca, kolejny natomiast posługiwał się podrobionym dokumentem wydanym na zmienione dane.

W środę 10 sierpnia funkcjonariusze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku skontrolowali dokumenty pasażerów autokaru relacji Warszawa-Berlin. Jeden z podróżnych okazał funkcjonariuszom francuski dowód osobisty. Funkcjonariusze od razu zorientowali się, że osoba widniejąca na fotografii dokumentu to nie cudzoziemiec okazujący dowód osobisty. Te przypuszczenia potwierdziło także sprawdzenie dokumentu w bazach danych, w których dokument figurował jako utracony i podlegający zatrzymaniu.  

Okazało się, że cudzoziemiec posługujący się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby to 31-letni obywatel Togo, który miał przy sobie litewski dokument ze zdjęciem. Cudzoziemiec niezgodnie z prawem przekroczył polsko-litewską granicę oraz usiłował również niezgodnie z prawem przy użyciu podstępu przekroczyć zachodnią granicę naszego państwa. Krajem docelowym, do którego się udawał były Niemcy. Z zatrzymanym cudzoziemcem trwają obecnie czynności procesowe.  

Tego samego dnia funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku podczas kontroli pasażerów autokaru jadącego do Niemiec zatrzymali 23-letniego cudzoziemca podającego się za obywatela Holandii. Powodem zatrzymania był dokument, który cudzoziemiec okazał funkcjonariuszom podczas kontroli. Okazało się, że holenderski dowód osobisty z wizerunkiem zatrzymanego jest podrobiony na wzór oryginalnego, legitymujący się nim cudzoziemiec to obywatel Syrii, a dane osobowe widniejące na dokumencie nie są prawdziwe. Ustalono dodatkowo, że cudzoziemiec do Unii Europejskiej dostał się z Turcji do Grecji, a do Polski przyleciał dzień wcześniej (09.08) samolotem z Aten.  

Cudzoziemiec przesłuchany został w charakterze podejrzanego, przyznał się do popełnionego czynu i dobrowolnie podał się karze 5 miesięcy kary pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat.  

  • Tym dokumentem posłużył się obywatel Togo Tym dokumentem posłużył się obywatel Togo
    Tym dokumentem posłużył się obywatel Togo
  • Podrobiony holenderski dowód osobisty w świetle UV Podrobiony holenderski dowód osobisty w świetle UV
    Podrobiony holenderski dowód osobisty w świetle UV
  • Podrobiony holenderski dowód osobisty w świetle dziennym Podrobiony holenderski dowód osobisty w świetle dziennym
    Podrobiony holenderski dowód osobisty w świetle dziennym
do góry