Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej W Krośnie Odrzańskim odbył się drugi etap naboru dla kandydatów do służby w Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

W Krośnie Odrzańskim odbył się drugi etap naboru dla kandydatów do służby w Straży Granicznej

Joanna Konieczniak
29.04.2021

Podczas trzech dni kandydaci ubiegający się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. W dniach 27-29 kwietnia w komendzie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim, już trzeci raz z rzędu został przeprowadzony II etap postępowania kwalifikacyjnego. Jeszcze do niedawna egzaminy organizowane były wyłącznie w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, Koszalinie lub w Lubaniu.

Od wtorku do czwartku w komendzie oddziału do drugiego etapu rekrutacji przystąpiło łącznie 36 młodych adeptów. Wcześniej kandydaci zaliczyli już test psychologiczny, a niektórzy także psychofizjologiczny. Podczas egzaminów prowadzonych w ramach drugiego etapu kandydaci rozwiązywali test z wiedzy ogólnej, z języka obcego oraz zdawali test ze sprawności fizycznej. Na zakończenie odbyła się rozmowa kwalifikacyjna. Ostatnim etapem, który czeka kandydatów to komisja lekarska. Osoby które uzyskają wymaganą liczbę punktów przyjęci zostaną w szeregi Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.  

Nad przebiegiem drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego czuwała specjalnie w tym celu powołana komisja egzaminacyjna, a w jej składzie znaleźli się  funkcjonariusze oddziału i przedstawiciele Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.

Dodatkowo dla 20 kandydatów do służby w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej mieszkających na terenie Dolnego Śląska zorganizowano drugi etap naboru w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

Możliwość organizowania drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego w siedzibie oddziału wprowadziło Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie 23 lipca 2020 roku. Celem nowych regulacji prawnych ma być usprawnienie procedury kwalifikacyjnej związanej z naborem. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej skorzystał już trzykrotnie z tych rozwiązań prawnych przeprowadzając ten etap naboru w siedzibie komendy oddziału.

Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w dalszym ciągu prowadzi nabór do służby. W 2021 roku planowane jest wcielenie 70 nowych funkcjonariuszy. Najbliższe przyjęcia planowane są w  czerwcu oraz w październiku.

Wszystkie niezbędne informacje oraz wzory dokumentów dostępne są na stronie internetowej w zakładce Nabór do służby.

 

 

 

 

do góry