Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Zatrzymano 4 cudzoziemców i 3 pijanych kierowców - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano 4 cudzoziemców i 3 pijanych kierowców

Joanna Konieczniak
29.06.2020

W trakcie weekendu funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wylegitymowali 1076 osób, w tym 767 cudzoziemców, a także skontrolowali 553 pojazdy. W wyniku przeprowadzonych kontroli zatrzymano także czterech cudzoziemców oraz 3 nietrzeźwych kierowców.

W niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka zatrzymali dwóch obywateli Wietnamu. Kontrola ich dokumentów wykazała, że jeden z nich nie posiada dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy, natomiast drugi okazał paszport należący do jego rodaka. 

Pierwszy z kontrolowanych Wietnamczyków posiadał przy sobie jedynie paszport. Został zatrzymany za przekroczenie granicy z Niemiec do Polski bez dokumentów uprawniających do jej przekroczenia. Komendant Placówki Straży Granicznej w Świecku wydał 35-letniemu cudzoziemcowi decyzję, na podstawie której musi opuścić Polskę. W decyzji orzeczono również 6 miesięczny zakaz wjazdu na terytorium Polski i innych państw Schengen.

Drugiego obywatela Wietnamu zatrzymano za posłużenie się w trakcie kontroli cudzym paszportem. Funkcjonariusze Straży Granicznej od razu zorientowali się, że 27-latek do kontroli okazał niemiecki paszport należący do innej osoby. Podczas przeszukania bagażu Wietnamczyka funkcjonariusze ujawnili schowany pomiędzy ubraniami paszport należący do niego.

Cudzoziemiec usłyszał zarzut posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Przyznał się do postawionego mu zarzutu i dobrowolnie poddał się karze grzywny w wysokości 500 złotych. Dodatkowo Komendant PSG w Świecku wydał decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, na podstawie której obywatel Wietnamu musi wyjechać z Polski. Ponownie na terytorium naszego kraju i innych państw Schengen będzie mógł wjechać dopiero po upływie 1 roku.

Również w niedzielę w okolicy miejscowości Brzózka funkcjonariusze PSG w Zielonej Górze - Babimoście wytypowali do kontroli samochód osobowy. Kierowcą kontrolowanej mazdy na niemieckich numerach rejestracyjnych okazał się 63-letni obywatel Niemiec. Mężczyzna podczas kontroli okazał polskie prawo jazdy. Dokument ten wzbudził zastrzeżenie kontrolujących co do jego autentyczności. W trakcie dalszej weryfikacji dokumentu okazało się, ze przypuszczenia funkcjonariuszy SG były słuszne, ponieważ analiza dokumentu wykazała, że   prawo jazdy jest podrobiony na wzór autentycznego dokumentu, jednakże w trakcie jego wyrabiania popełniono wiele błędów m.in.  dokument wykonano błędną techniką, brak było również odpowiedniej fluorescencji w świetle UV.

Z uwagi na to, obywatel Niemiec został zatrzymany i przesłuchany w charakterze podejrzanego. Przyznał się, że dokument kupił za 1000 Euro, następnie dobrowolnie podał się karze grzywny w wysokości 3 tysięcy złotych. Dodatkowo za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień cudzoziemca ukarano mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Tego samego dnia funkcjonariusze Straży Granicznej z Zielonej Góry ujawnili obywatela Syrii, który nie posiadał przy sobie paszportu. Mężczyzna został wylegitymowany w Zielonej Górze. 30-letni cudzoziemiec tłumaczył funkcjonariuszom, że jedzie do Poznania gdzie mieszka jego dziewczyna. Z uwagi na to, że cudzoziemiec posiadał pobyt na terytorium Niemiec, został pouczony o natychmiastowym obowiązku powrotu do tego kraju.

Natomiast funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Gorzowie Wielkopolskim, którzy  pełnili niedzielną służbę wraz z policjantami zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców.  

Pierwszego kierowcę zatrzymano w Nowym Kurowie. Kierowca w trakcie zatrzymania miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Kolejnego nietrzeźwego kierowcę funkcjonariusze zatrzymali w Drezdenku. Kierowca  Audi A4 miał prawie 0,8 promila alkoholu w swoim organizmie.

Natomiast trzeci z nietrzeźwych kierowców - obywatel Niemiec zupełnie pijany jeździł po Nowym Kurowie. Pierwsze badanie na zawartość alkoholu wykazało, że mężczyzna ma 2,86 promila. Wynik drugiego badania był już nieco wyższy co świadczyło, że mężczyzna po spożyciu alkoholu wsiadł za kierownicę.  

Pijanymi kierowcami zajmą się teraz lubuscy policjanci. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

 

 

 

do góry