Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Nadodrzański Oddział SG w liczbach - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nadodrzański Oddział SG w liczbach

Joanna Konieczniak
13.02.2020

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w 2019 roku ponad 5 900 osób w tym 4 843 cudzoziemców w związku z nielegalną migracją. W 2019 przeprowadzono również ponad 7 tys. kontroli legalności pobytu oraz ponad 800 kontroli zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP.

W całym 2019 roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 5947 osób, w tym 4843 za nielegalną migrację. Wśród zatrzymanych cudzoziemców przeważali obywatele Ukrainy, Rosji, Gruzji.

W 2019 roku funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału przeprowadzili 7 284 kontrole legalności pobytu na terytorium Polski. Na terenie służbowej odpowiedzialności Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej tj. w województwach lubuskim, wielkopolskim oraz dolnośląskim zobowiązano do powrotu w tym okresie 3 512 cudzoziemców. Obcokrajowcy, którzy najczęściej naruszali przepisy pobytowe w naszym kraju to obywatele Ukrainy, Gruzji i Rosji. W większości przypadków zatrzymani cudzoziemcy nie posiadali wymaganych dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Polski.

W całym 2019 roku funkcjonariusze SG przeprowadzili również 826 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców, którymi objęto 23 562 obcokrajowców. W wyniku tych działań  ustalono, że 1975 obywateli państw trzecich wykonywało pracę niezgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Funkcjonariusze NoOSG wydali również w portach lotniczych 148 decyzji o odmowie wjazdu na terytorium Polski. Główną przyczyną wydania decyzji o odmowie wjazdu do naszego kraju był brak ważnej wizy lub dokumentu pobytowego.

Dodatkowo funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 572 osoby, które poszukiwane były przez wymiar sprawiedliwości lub organy ścigania.  Zatrzymano również 110 cudzoziemców oraz 7 Polaków, którzy posługiwali się fałszywymi dowodami osobistymi, paszportami, wizami, dowodami rejestracyjnymi, czy też podrobionymi odbitkami stempli kontroli granicznej.  

W 2019 roku funkcjonariusze zabezpieczyli nielegalny towar na kwotę 66 027 314 złotych, między innymi narkotyki o wartości 3 660 692 złotych, papierosy warte 20 551 206 zł, tytoń o wartości 31 857 876 zł, a także broń i amunicję o wartości ponad 12 tys. złotych.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali w ubiegłym roku 46 pojazdów skradzionych w krajach za naszą zachodnią granicą. Ich łączna wartość to ponad 5 mln zł. Oprócz samych samochodów udało się odzyskać również kradzione części samochodowe wycenione na 450 tys. zł i dwa wózki widłowe za 30 tys. zł.  Wśród odzyskanych samochodów uwagę zwróciły kampery znacznej wartości. Odzyskano pięć takich pojazdów. Najdroższy został skradziony w Andorze we wrześniu i był warty pół mln zł.  

Najwięcej, bo 25 kradzionych pojazdów odzyskali funkcjonariusze SG ze Świecka pełniący służbę na głównych szlakach komunikacyjnych. Wśród ujawnionych przez nich znalazły się auta takich marek jak: Toyota, Lexus, Ford czy Mercedes. W niektórych przypadkach kradzione auta były zatrzymywane po pościgach. Kilka razy ich kierowcom udało się zbiec. 

W 2019 roku w lotniczych przejść granicznych w Poznaniu-Ławicy, we Wrocławiu-Strachowicach oraz w Zielonej Górze-Babimoście funkcjonariusze SG odprawili blisko 2,9 mln podróżnych. Natomiast funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych na tych lotniskach 35 razy podejmowali interwencje wobec pozostawionych bez opieki bagaży. Ci sami funkcjonariusze interweniowali również 41 razy w stosunku do żartujących na temat bomby oraz agresywnych i nietrzeźwych pasażerów. 

do góry