Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Honorowa Odznaka Republiki Czeskiej została przyznana Komendantowi Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Honorowa Odznaka Republiki Czeskiej została przyznana Komendantowi Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze

Joanna Konieczniak
14.02.2020

Komendant Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze został odznaczony honorową odznaką za zasługi dla Administracji Celnej Republiki Czeskiej przez Generalnego Dyrektora Służby Celnej Republiki Czeskiej.

Podczas Międzynarodowego Święta Służb Celnych, które odbyło się pod koniec stycznia w Pradze, ppłk SG Lesław Siwka Komendant Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze został oznaczony przez Generalnego Dyrektora Służby Celnej Republiki Czeskiej honorową odznaką za zasługi dla Administracji Celnej Republiki Czeskiej, a także za współpracę w walce z międzynarodową przestępczością. Wśród odznaczonych byli również funkcjonariusze Policji z Bułgarii i Hiszpanii. W uroczystości  uczestniczyła Minister Finansów Republiki Czeskiej Pani Alena Schillerowa, która podziękowała wyróżnionym za dotychczasową współpracę.

Placówka SG w Jeleniej Górze systematycznie prowadzi wszechstronną współpracę ze stroną czeską skupiającą się na walce z przestępczością zorganizowaną o charakterze międzynarodowym. Współpraca ta głównie dotyczy zapobiegania i zwalczania nielegalnej migracji, zwalczania przestępczości akcyzowej  jak również przewozu przez granicę narkotyków i prekursorów do ich produkcji.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze zabezpieczyli w 2019 roku nielegalny towar na kwotę prawie 7 milionów złotych. Między innymi były to narkotyki o wartości bliski 26 tys. złotych, tytoń i papierosy warte 5 321 050 zł, a także maszyny do cięcia tytoniu, podrabianą odzież i kradziony pojazd. Zatrzymali również tabletki z pseudoefedryną o wartości ponad 1,3 mln złotych. Dodatkowo funkcjonariusze PSG w Jeleniej Górze zatrzymali 359 osób. Przeprowadzili również 58 kontroli legalności zatrudnienia i 514 kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Polski oraz wydali wobec nielegalnie przebywających w naszym kraju cudzoziemców 246 decyzji zobowiązujących ich do wyjazdu z Polski.  

do góry