Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Jednen z głównych współorganizatorów legalizowania cudzoziemcom pobytu w Polsce usłyszy zarzuty - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Jednen z głównych współorganizatorów legalizowania cudzoziemcom pobytu w Polsce usłyszy zarzuty

Joanna Konieczniak
12.08.2019

W wyniku śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Legnicy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Legnicy udało się zatrzymać jednego z głównych współorganizatorów legalizowania cudzoziemcom pobytu w Polsce. 53-letni obywatel Turcji pozostaje w dyspozycji Straży Granicznej. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Obywatel Turcji, jako jeden z podejrzanych, przez rok ukrywał się przed polskim wymiarem sprawiedliwości i unikał odpowiedzialności karnej.  Został zatrzymany w ubiegłym tygodniu na terenie Węgier dzięki efektywnej międzynarodowej współpracy organów ścigania. W tym tygodniu zostaną mu przedstawione zarzuty związane z legalizowaniem cudzoziemcom pobytu wbrew przepisom.

Cudzoziemiec poszukiwany był na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez polski wymiar sprawiedliwości. Mężczyzna podejrzany jest o udział w międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się legalizowaniem cudzoziemcom pobytu w Polsce. Grupa legalizowała cudzoziemcom pobyt na terenie naszego kraju przy wykorzystaniu fikcyjnie działających spółek handlowych oraz zawieranych dla pozoru małżeństw z obywatelkami naszego kraju. Członkowie grupy wyszukiwali kobiety, które były w złej sytuacji finansowej i oferowali im szybki i łatwy zarobek lub poświadczali zatrudnienie w fikcyjnych spółkach. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy działali kilkanaście miesięcy na terenie województwa dolnośląskiego i zalegalizowali lub usiłowali zalegalizować pobyt co najmniej kilkunastu cudzoziemcom, w tym obywatelom Albanii, Turcji, Palestyny i Egiptu. 

W prowadzonym śledztwie postanowienie o przedstawieniu zarzutów wydano wobec 15 osób.

Dotychczas w ramach prowadzonego od 2017 roku śledztwa zatrzymano i ogłoszono zarzuty 5 osobom – dwóm obywatelom Turcji oraz trzem Polakom działającym w tej grupie przestępczej. Dziewięciu  cudzoziemców jest nadal poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania.

          Za popełnione czyny grozi cudzoziemcom kara pozbawienia wolności do 5 lat.

do góry