Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec i Brandenburgii w PNCW w Świecku - Współpraca -

Nawigacja

Współpraca

Ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec i Brandenburgii w PNCW w Świecku

18.11.2014

18 listopada 2014 r. w Polsko - Niemieckim Centrum Współpracy w Świecku złożył wizytę minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maizière oraz minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Karl-Heinz Schröter. W spotkaniu uczestniczył również Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzej Kamiński. Obecni byli także przedstawiciele innych niemieckich i polskich służb policyjnych i celnych oraz koordynatorzy służb w PNCW – mjr SG Elżbieta Cużytek i pan Ulf Buschmann.Ministrowie zapoznali się z zadaniami realizowanymi przez PNCW i systemem służby. Podczas debaty poruszono także zagadnienia ujęte w nowej polsko – niemieckiej umowie o współpracy, m.in. dotyczące pościgu transgranicznego.

18 listopada 2014 r. w Polsko - Niemieckim Centrum Współpracy w Świecku złożył wizytę minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maizière oraz minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Karl-Heinz Schröter. W spotkaniu uczestniczył również Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzej Kamiński. Obecni byli także przedstawiciele innych niemieckich i polskich służb policyjnych i celnych oraz koordynatorzy służb w PNCW – mjr SG Elżbieta Cużytek i pan Ulf Buschmann.
Ministrowie zapoznali się z zadaniami realizowanymi przez PNCW i systemem służby. Podczas debaty poruszono także zagadnienia ujęte w nowej polsko – niemieckiej umowie o współpracy, m.in. dotyczące pościgu transgranicznego.
Minister federalny zauważył, że niezwykle korzystne dla wszystkich służb jest umiejscowienie ich przedstawicieli w centrum, a współpraca i łatwa wymiana informacji i doświadczeń znacząco wpływa na realizowanie zadań przez służby obu państw i osiągane wyniki.
Podczas wizyty minister federalny odwiedził także funkcjonującą w Świecku od prawie 3 lat pilotażową Wspólną Placówkę Polsko - Niemiecką. Wejście w życie nowej umowy polsko - niemieckiej pozwoli na stałą i unormowaną prawnie współpracę w tym zakresie.
Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjny i Celnych powstało w grudniu 2007 roku, jako jedno z głównych centrów wymiany informacji i koordynacji wspólnych działań przez wymienione służby obu krajów. W Centrum całodobową służbę pełni 44 niemieckich funkcjonariuszy (Policji Federalnej, Policji Brandenburgii, Policji Meklemburgii–Pomorza Przedniego, Policji Saksonii, Służby Celnej) oraz 25 polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i Służby Celnej. Do zadań Centrum Współpracy należy m.in. ogólne zbieranie i wymiana informacji, wymiana danych (np. kontrole ruchu drogowego, przemyt pojazdów, towarów akcyzowych, ludzi), a także wsparcie i koordynacja podczas działań oraz w czasie sytuacji nagłych (pościgi, poszukiwania, ratowanie życia, ustalanie lokalizacji).

do góry