Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Urodziny naszego bohatera - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Urodziny naszego bohatera

Alicja Winiarska
10.06.2024

Pamięć o poległych bohaterach jest nieodłącznym elementem codziennej służby dla wszystkich funkcjonariuszy Straży Granicznej. Każde spotkanie z poległymi obrońcami granic dawnych czasów buduje poczucie tożsamości, zwłaszcza u nowo przyjętych funkcjonariuszy.

Funkcjonariusze Wydziału Organizacji i Promocji NoOSG wraz z funkcjonariuszami rozpoczynającymi szkolenie podstawowe odwiedzili Parking Leśny poświęcony poległemu 1 września 1939 roku o godz: 4:45 plutonowemu Antoniemu PALUCHOWI oraz jego mogiłę na cmentarzu w m. Silna. Wizyta zbiegła się ze 133 rocznicą urodzin naszego bohatera. Starszy strażnik graniczny Antoni Paluch poległ na posterunku granicznym Silna od postrzału w głowę w trakcie wymiany ognia z nadciągającym od Międzyrzecza oddziałem Wehrmachtu. Przed wymianą ognia zdążył wysłać swego podkomendnego do wioski, aby ostrzec ludność, że wojna stała się faktem. Poległy funkcjonariusz Straży Granicznej II RP jest dla funkcjonariuszy przykładem najwyższego poświęcenia i etosu służby, jaki przyświecał dawnym obrońcom granic.

Aby zapoznać nowo przyjętych f-szy NoOSG z historią Antoniego oraz przedstawić rys historyczny formacji, Wydział Organizacji  i Promocji organizuje każdorazowo wyjazdy do m. Silna oraz m. Pszczew, aby młodzi ludzie na początku swojej mundurowej drogi pamiętali o wielu, którzy ponieśli największą ofiarę w obronie Polski. A jest ich z pewnością bardzo wielu, spoczywających często w bezimiennych grobach. Spotkania na Parkingu Leśnym oraz przy mogile poległego strażnika są możliwe dzięki współpracy z Panem Jarosławem SZAŁATĄ. To między innymi dzięki jego inicjatywie oraz szerokim działaniom miejsce to nabrało fizycznego kształtu oraz jest otoczone codzienną opieką oraz należytym szacunkiem. Pan Jarosław jako wybitny regionalista, pasjonat historii oraz leśnik z kilkudziesięcioletnim stażem, przedstawia osobę Antoniego PALUCHA oraz realia służby na ówczesnej granicy II RP w sposób niebywale prawdziwy oraz pełen pasji. Spotkania z nim za każdym razem poruszają i zmuszają do chwili zadumy, a zarazem wyzwalają poczucie dumy oraz tożsamości narodowej.

tekst i zdjęcia: ppor. SG Maciej Walczak

do góry