Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Zatrzymani za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymani za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom

Joanna Konieczniak
16.09.2022

Tylko wczoraj funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali 8 cudzoziemców, który usiłowali wpierw przepisom przekroczyć granicę państwową do Niemiec. Zatrzymano również cudzoziemkę pochodzącą z Rosji, która usłyszała zarzut pomocnictwa w tym przestępstwie.

Czterech obywateli Iranu zatrzymali funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie. Polsko-niemiecki patrol zatrzymał do kontroli na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami auto osobowe, którego kierowcą była 50-letnia kobieta. Podczas kontroli, kobieta pochodzącą z Rosji wylegitymowała się łotewskim dokumentem dla bezpaństwowca. W aucie, które prowadziła, funkcjonariusze ujawnili 4 młodych mężczyzn podających się za obywateli Iranu. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających ich tożsamość i obywatelstwo. Oświadczyli, że nielegalnie przekroczyli białorusko-litewską granicę, a ich krajem docelowym były Niemcy, dokąd z Litwy wiozła ich 50-latka.Cała piątka została zatrzymana. Obecnie z zatrzymanymi osobami trwają dalsze czynności procesowe.

Tego samego dnia funkcjonariusze SG ze Zgorzelca pełniąc służbę w jednej z miejscowości powiatu zgorzeleckiego zauważali 4 osobową grupę mężczyzn, którzy kierowali się w kierunku niemieckiej granicy. Podczas legitymowania mężczyźni oświadczyli, że pochodzą z Afganistanu i mają od 20 do 27 lat. Żaden z nich nie miał dokumentów, które mogłyby potwierdzić wiarygodność przekazanych informacji. Cudzoziemcy zostali zatrzymani. Obecnie z udziałem tłumacza ustalane są ich prawdziwe dane personalne oraz szklak, którym  przybyli do Unii Europejskiej.

 

do góry