Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Kolejne kontrole i kolejne zatrzymania - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejne kontrole i kolejne zatrzymania

Joanna Konieczniak
16.08.2022

Podczas weekendu funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili i zatrzymali 14 cudzoziemców bez prawa pobytu w Polsce. Za pomocnictwo w niezgodnym z prawem przekraczaniu granicy państwowej zatrzymano w Zgorzelcu obywatela Gruzji.

Podczas weekendu funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Świecku za nielegalny pobyt w Polsce oraz za usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej 2 obywateli obywateli Gruzji. Natomiast funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie zatrzymali do kontroli jadące przez Zgorzelec w kierunku niemieckiej granicy auto osobowe. Kierowcą auta był obywatel Gruzji, natomiast jego pasażerami dwóch obywateli Syrii, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. Bezpośrednio przed zatrzymaniem, funkcjonariusze patrolu zauważyli jak z pojazdu wysiadło 2 mężczyzn, którzy udali w stronę mostu granicznego z Niemcami. O tej sytuacji poinformowana została natychmiast niemiecka policja, która zatrzymała cudzoziemców. Zatrzymany za pomocnictwo w niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej obywatel Gruzji dobrowolnie poddał się karze 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Ukarany został także grzywną w wysokości 2 tysięcy złotych. Dodatkowo wobec cudzoziemca wydana została decyzja zobowiązująca go do opuszczenia Polski z jednoczesnym zakazem wjazdu do naszego kraju oraz pozostałych państw strefy Schengen przez kolejne 5 lat.

Dodatkowo funkcjonariusze SG za niezgodny z prawem pobyt w Polsce zatrzymali obywatela Gruzji, 2 obywateli Białorusi, obywatela Wietnamu, obywatela Gwatemali, obywatela Rwandy oraz obywatela Rosji.

Natomiast obywatel Syrii, oraz obywatel Afganistanu udali się do Polski na zakupy, przekraczając niezgodnie z prawem granicę z terytorium Niemiec . Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie paszportów niezbędnych podczas przekraczania granicy państwowej, jednak z uwagi na posiadane tytuły pobytowe zostali pouczeni o konieczności natychmiastowego powrotu na terytorium Niemiec oraz ukarani mandatami karnymi za popełnione wykroczenie.    

do góry