Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Na terenie województwa lubuskiego zatrzymano kolejnych nielegalnych migrantów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Na terenie województwa lubuskiego zatrzymano kolejnych nielegalnych migrantów

Joanna Konieczniak
25.11.2021

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku w ramach przeciwdziałania nielegalnej migracji zatrzymali na terenie województwa lubuskiego 12 obywateli Iraku oraz 1 obywatela Syrii , którzy nielegalnie przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Byli to sami mężczyźni w wieku od 20 do 50 lat.

Dzisiaj (25.11) zaraz po północy polsko-niemiecki patrol wytypował do kontroli w okolicy mostu w Słubicach auto, którego kierowcą była 46-letnia obywatelka Niemiec. Wraz z Niemką autem podróżowało 5 mężczyzn. Jak się następnie okazało byli to obywatele Iraku, którzy usiłowali dotrzeć do Berlina.

Przeprowadzona wobec obywateli Iraku kontrola legalności pobytu wykazała, że cudzoziemcy na terytorium Polski przebywają nielegalnie. Irakijczycy oświadczyli, że zamierzali dostać się do Niemiec. Wszyscy zostali zatrzymani.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy wbrew przepisom zatrzymana została także obywatelka Niemiec.

Wobec obywateli Iraku prowadzone są dzisiaj dalsze czynności w obecności tłumacza.

Obywatelka Niemiec może natomiast liczyć się z karnymi konsekwencjami swojego postępowania. Za udzielenie pomocy innym osobom w zorganizowanym przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom grozi jej kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Kolejnych nielegalnych migrantów zatrzymali funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku we wtorek (23.11). Obywatel Syrii oraz 7 obywateli Iraku zostało zatrzymanych za nielegalny pobyt w Polsce oraz za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew obowiązującym przepisom. Wszyscy mieli przy sobie oryginalne paszporty, nie posiadali jednak ważnych wiz lub dokumentów pobytowych uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce. Według deklaracji cudzoziemców, celem ich podróży miały być Niemcy.  

Wobec zatrzymanych cudzoziemców zostały wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązujących do powrotu.  Do czasu zakończenia postępowania cudzoziemcy na mocy postanowienia sądu umieszczeni zostali w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Natomiast wczoraj (24.11) funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko - Niemieckiej Placówki w Świecku podczas służby pełnionej po niemieckiej stronie granicy zatrzymali jadących autobusem rejsowym 3 obywateli Gruzji (dwie kobiety oraz mężczyznę) oraz obywatela Syrii. Powodem zatrzymania Gruzinów było nielegalne przekroczenie granicy z Polski do Niemiec, a także nielegalny pobyt na terytorium Republiki Federalnej Niemiec. Natomiast powodem zatrzymania Syryjczyka był dokument, który okazał funkcjonariuszom podczas legitymowania. Cudzoziemiec usiłował wmówić funkcjonariuszom, że jest czeskim obywatelem i na potwierdzenie tego okazał podrobiony czeski dowód osobisty wydany na zupełnie inne dane. Podczas rozmowy z funkcjonariuszami przyznał się jednak, że dokument ten kupił za 300 euro w Turcji skąd podróżował. Docelowym miejscem jego podróży miał być Berlin.

 

Dalsze czynności wobec zatrzymanych cudzoziemców są prowadzone przez niemiecką policję.

  • Zatrzymano cudzoziemców Zatrzymano cudzoziemców
    Zatrzymano cudzoziemców
do góry