Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Na Dolnym Śląsku zatrzymano 14 cudzoziemców pochodzących z Bliskiego Wschodu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Na Dolnym Śląsku zatrzymano 14 cudzoziemców pochodzących z Bliskiego Wschodu

Joanna Konieczniak
25.11.2021

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca wraz ze Strażą Ochrony Kolei zatrzymali grupę cudzoziemców, którzy przebywali w Polsce nie posiadając do tego tytułu prawnego. Obcokrajowcy prawdopodobnie od kilku dni tułali się po okolicznych lasach.

W środę, wspólny patrol złożony z funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Straży Ochrony Kolei zatrzymał w lesie na terenie województwa dolnośląskiego grupę cudzoziemców. Ich wygląd wskazywał na to, iż w lesie mogli przebywać od kilku dni. Na widok umundurowanych funkcjonariuszy część cudzoziemców usiłowała uciec i schować się w pobliskich zaroślach. O zaistniałej sytuacji poinformowano funkcjonariuszy zgorzeleckiej policji, którzy natychmiast przyjechali w rejon zatrzymania i włączyli się w poszukiwania cudzoziemców.

W rezultacie zatrzymano 14 cudzoziemców pochodzących z krajów Bliskiego Wchodu.,  Cudzoziemcy przewiezieni zostali na placówkę Straży Granicznej. Po zbadaniu ich przez lekarza okazało się, że ich stan zdrowia jest dobry i nie potrzebują hospitalizacji.  

Cudzoziemcy, nie posiadali przy sobie dokumentów, na podstawie których można by jednoznacznie stwierdzić ich tożsamość i obywatelstwo. 10 cudzoziemców oświadczyło, że są obywatelami Iraku, 4 kolejnych deklarowało irańskie obywatelstwo. Podczas rozmów z udziałem tłumacza funkcjonariuszom udało się ustalić, że najstarszy z nich ma 31 lat, natomiast najmłodszy 19. Wszyscy deklarowali chęć dotarcia do Niemiec.

Obecnie trwają dalsze czynności z udziałem tłumacza. Z uwagi na to, iż żaden z zatrzymanych cudzoziemców nie chciał złożyć wniosku o ochronę międzynarodową na terytorium Polski, funkcjonariusze Straży Granicznej wszczęli postępowania administracyjne, na podstawie których cudzoziemcy zobowiązani zostaną do opuszczenia Polski. Ponadto funkcjonariusze SG potwierdzają równocześnie prawdziwość danych personalnych przekazanych przez cudzoziemców.

 

  • Zatrzymano 14 cudzoziemców Zatrzymano 14 cudzoziemców
    Zatrzymano 14 cudzoziemców
  • Zatrzymano 14 cudzoziemców Zatrzymano 14 cudzoziemców
    Zatrzymano 14 cudzoziemców
  • Zatrzymano 14 cudzoziemców Zatrzymano 14 cudzoziemców
    Zatrzymano 14 cudzoziemców
do góry