Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Ośmiu cudzoziemców zatrzymali funkcjonariusze w Świecku - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Ośmiu cudzoziemców zatrzymali funkcjonariusze w Świecku

Joanna Konieczniak
10.06.2021

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali ośmiu cudzoziemców, którzy naruszyli obowiązujące w Polsce przepisy.

Funkcjonariusze patrolu ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku wytypowali i skierowali do kontroli autokar jadący w stronę niemieckiej granicy. Autokarem tym podróżowało trzech obywateli Gruzji, Ormianin i obywatel Kazachstanu. Podczas kontroli ich dokumentów  funkcjonariusze ujawnili, że każdy z cudzoziemców przyjechał do Polski na podstawie wydanej przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne wizy z prawem do pracy.

W trakcie legitymowania cudzoziemcy oświadczyli, że podczas wjazdu do Polski zadeklarowali podjęcie pracy w naszym kraju. Dodali także, że do Niemiec wybierali się w celach turystycznych i osobistych.

Z uwagi a to, iż naruszyli warunki wjazdu i pobytu i ich cel pobytu w Polsce był niezgodny z deklarowanym zostali zatrzymani.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Świecku, jeszcze tego samego dnia wydał decyzje, na podstawie których cudzoziemcy w trakcie kolejnych 15 dni będą musieli opuścić terytorium naszego państwa. W decyzjach orzeczono także o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Polski i państw Schengen przez kolejne 6 miesięcy.

Również wczoraj funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka realizując kontrole sanitarne zatrzymali dwoje obywateli Ukrainy, którzy przedłużyli swój pobyt na terytorium Państw Schengen ponad dopuszczalny czas. Jak się okazało cudzoziemcy wjechali na terytorium strefy Schengen przez jedno z węgierskich przejść granicznych. Mężczyzna miał w paszporcie zamieszczoną polską wizę z prawem do pracy, kobieta natomiast paszport biometryczny. Oboje zaraz po wjeździe na terytorium państw Schengen udali się do Niemiec gdzie podjęli zatrudnienie. Funkcjonariusze ustalili dodatkowo, że kobieta przeterminowała dopuszczalny okres pobyty na terytorium strefy Schengen przebywając łącznie 327 dni.

Z uwagi na to Komendant PSG w Świecku wydał cudzoziemcom decyzje o zobowiązaniu do powrotu na Ukrainę, w których orzeczono także o zakazie ponownego wjazdu na terytorium państw Schengen przez kolejne 6 miesięcy.

W dyspozycji funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Świecka przebywa także 27-letni obywatel Armenii, którego polsko-niemiecki patrol zatrzymał gdy jako kierowca auta osobowego zmierzał w kierunku granicy z Niemcami. Jak ustalili funkcjonariusze Straży Granicznej cudzoziemiec dzień wcześniej otrzymał decyzję o zobowiązaniu, do której się nie zastosował i usiłował przedostać się do Niemiec. Obecnie trwają czynności służbowe z zatrzymanym Ormianinem.

 

 

do góry