Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Podczas świąt funkcjonariusze Straży Granicznej realizowali skuteczne kontrole - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Podczas świąt funkcjonariusze Straży Granicznej realizowali skuteczne kontrole

Joanna Konieczniak
06.04.2021

Funkcjonariusze z Placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzali w trakcie świątecznego weekendu kontrole sanitarne na polsko-niemieckim i polsko-czeskim pograniczu. Kontrolowali także cudzoziemców pod kątem ich legalnego pobytu w Polsce.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Kłodzka zatrzymali w niedzielę (04.04) 14 obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy w wieku 24-58 lat przekroczyli granicę pieszo i usiłowali dostać się do Polski. Przeprowadzona wobec nich kontrola legalności pobytu cudzoziemców wykazała, że cel i warunki ich pobytu na terytorium Polski są niezgodne z deklarowanymi. W trakcie kontroli cudzoziemcy przedstawili funkcjonariuszom oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy w podmiotach gospodarczych działających na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, pomorskiego, opolskiego i kujawsko-pomorskiego. Jak ustalili funkcjonariusze SG trzy oświadczenia były podrobione. Z uwagi na popełnione przestępstwo  wszczęto postępowanie przygotowawcze i przedstawiono cudzoziemcom zarzuty posłużenia się w trakcie kontroli podrobionymi dokumentami. Troje z cudzoziemców posiadało także wydane wizy z prawem do pracy uzyskane na postawie dokumentów polskiego pracodawcy. Wizy te zostały cofnięte.Wszyscy zatrzymani cudzoziemcy otrzymali decyzje Komendanta Placówki Straży Granicznej w Kłodzku, na podstawie których muszą wyjechać z Polski.

Z Polski wyjedzie także dwóch obywateli Ukrainy zatrzymanych przez funkcjonariuszy SG z Jeleniej Góry i Wrocławia-Starachowic. Jednen z cudzoziemców przebywał w Polsce ponad dopuszczalny okres, natomiast drugi złamał warunki wjazdu i pobytu w naszym kraju.

Dodatkowo funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach i Poznaniu- Ławicy ujawnili 7 osób – 4 obywateli Wielkiej Brytanii, Irlandczyka, Czecha oraz dwóch Polaków, którzy nie przestrzegali nałożonej na nich kwarantanny. Za to wykroczenie wszyscy ukarani zostali mandantami karnymi.

Zatrzymano także poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich 39-letniego Polaka. Mężczyzna przyleciał na święta z Londynu do Wrocławia. W trakcie kontroli jego dokumentów funkcjonariusze SG ujawnili, że jest on poszukiwany od ponad 5 lat na podstawie czterech zarządzeń sądu w celu odbycia kary pozbawienia wolności za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu oraz łamanie sądowego zakazu jazdy pojazdami mechanicznymi. Po sporządzeniu dokumentacji 39-latek przekazany został do zakładu karnego gdzie spędzi 166 dni.

Dodatkowo w trakcie prowadzonych kontroli sanitarnych na południowym i zachodnim odcinku granicy państwowej będącej w służbowej odpowiedzialności Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej funkcjonariusze skontrolowali ponad 18, 5 tysiąca osób podróżujących z Niemiec oraz z Czech do Polski. Ujawnili, że 7,7 tysiąca osób nie posiadły negatywnego wyniku testu. Z dalszej podróży do Polski zrezygnowało 1352 osoby i wróciło na terytorium Czech i Niemiec, natomiast ponad 120 osób zostało poinformowanych o konieczności skontaktowania się z sanepidem w celu odbycia kwarantanny.

 

 

do góry