Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej

Joanna Konieczniak
18.11.2020

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymali dwoje mieszkańców powiatu lubańskiego, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.

10 listopada 2020 roku funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, 28-letnią kobietę oraz 65-letniego mężczyznę, którzy podejrzani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy, a także o przestępstwa powiązane z tym procederem.

Podejrzana 28-letnia kobieta usłyszała zarzuty zawiązane z jej udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwami skarbowymi polegającymi na obrocie nielegalnymi wyrobami akcyzowymi. Są to przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat.

65-letniemu mężczyźnie przedstawiono zarzut przestępstwa skarbowego polegającego na udziale w procederze wytwarzania łącznie 36 ton tak zwanej krajanki tytoniowej bez oznaczenia jej polskimi znakami akcyzy i uszczuplenia należności podatkowych. Czyn ten zagrożony jest karą do 7,5 roku pozbawienia wolności.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i zakazu kontaktu z innymi osobami podejrzanymi o udział w przestępczym procederze.

W czerwcu 2020 roku Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko kierującemu oraz członkom zorganizowanej grupy przestępczej, a także osobom dopuszczających się przestępstw skarbowych we współpracy z grupą. Łącznie w stan oskarżenia postawiono dotychczas 10 osób. Aktualnie toczy się postępowanie sądowe. Jak ustalono, przestępczy proceder, do którego dochodziło w ramach zorganizowanej grupy przestępczej doprowadził do uszczuplenia należności dla Skarbu Państwa w postaci niezapłaconego podatku akcyzowego, VAT oraz cła w wysokości blisko 45 milionów złotych.

Śledztwo jest rozwojowe.

do góry