Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Pracowity koniec sierpnia - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Pracowity koniec sierpnia

Joanna Konieczniak
01.09.2020

Koniec sierpnia obfitował w zdarzenia migracyjne. Funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskie Oddziału Straży Granicznej w trakcie ostatnich czterech dni ujawnili 46 cudzoziemców, którzy naruszyli obowiązujące w Polsce przepisy.

W trakcie czterech ostatnich dni sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzili na terenie województwa wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego kontrole legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców. W ich wyniku ujawniono i zatrzymano 46 cudzoziemców, którzy nie respektowali Polskiego prawa.

Zatrzymanych przez funkcjonariuszy SG ośmioro obywateli Ukrainy zostało zobowiązanych do wyjazdy z Polski, ponieważ cel pobytu w Polsce siedmiorga z nich z nich był innych niż deklarowali podczas przekraczania wschodniej granicy.

Zatrzymano także obywatela Mołdawii, który nie miał przy sobie żadnych dokumentów  potwierdzających jego tożsamość jak również uprawniających go do wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Cudzoziemiec sam się przyznał, że nielegalnie wykonywał pracę na fermie drobiu. Został zatrzymany i otrzymał decyzję, na podstawie której wyjedzie z Polski.

Wynikiem przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału SG kontroli było ujawnienie czworo obywateli Ukrainy, dwóch Gruzinów, dwóch obywateli Chin, obywatela Algierii, Białorusi którzy przebywali w Polsce bez ważnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przedłużyło swój pobyt w Polsce.

Kolejny z zatrzymanych cudzoziemców – obywatel Ukrainy wykonywał pracę bez wymaganego przepisami zezwolenia. Natomiast kolejnych 10 jego rodaków zatrzymanych zostało za przekroczenie granicy wbrew obowiązującym przepisom. Za to samo przewinienie zatrzymano obywatela Wietnamu, Białorusi i Gruzji. Kolejni z zatrzymanych cudzoziemców – 3 obywateli Ukrainy i dwóch Rosjan, których zobowiązano do opuszczenia Polskie posiadali wizy z prawem do pracy lub przyjechali do pracy w Polsce, ale zatrudnienia nie podjęli u polskich pracodawców. Z uwagi na to wizy zostały cofnięte a cudzoziemcy zobowiązani do wyjazdu z naszego kraju.

Zatrzymano także cztery cudzoziemki, które przyleciały z Grecji. Ich krajem docelowym miały być Niemcy. Jedna z cudzoziemek 22-letnia obywatelka Afganistanu posiadała paszport innej osoby i posłużyła się  im w trakcie kontroli, natomiast trzy kolejne cudzoziemki – obywatelki Turcji przyleciały do Polski mając przy sobie podrobione na wzór oryginalnych trzy słoweńskie dowody osobiste, dwa polskie dowody osobiste oraz podrobiony polski paszport. Cudzoziemki decyzją sądu zostały umieszczone w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

W ręce funkcjonariuszy z PSG w Świecku trafiło również czworo obywateli Rosji oraz obywatel Bangladeszu, którzy przekazani zostali w ramach readmisji do Polski. Obywatel Bangladeszu posiadł wizę Schengen, na podstawie którem mógł prowadzić w Polsce działalność gospodarczą. Zamiast tego wyjechał do Niemiec i tam został zatrzymany za nielegalny pobyt. Natomiast czworo Rosjan narodowości czeczeńskiej (dwoje dorosłych i dwoje dzieci) przyjechało do Polski rok temu w lipcu. W Terespolu złożyli wniosek o ochronę międzynarodową i do czasy wydania decyzji mieli mieszkać w ośrodku w Białej Podlaskiej. Jak oświadczyli cudzoziemcy nielegalnie do Niemiec wyjechali w sierpniu i przebywali tam do momentu przekazania im polskiej Straży Granicznej. Komendant PSG w Świecku wydał już wobec cudzoziemców decyzje na podstawie których muszą wyjechać z Polski.

 

 

 

 

do góry