Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Akty oskarżenia wobec grupy przestępczej rozpracowanej przez Straż Graniczną - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Akty oskarżenia wobec grupy przestępczej rozpracowanej przez Straż Graniczną

Joanna Konieczniak
23.07.2020

Akty oskarżenia wobec 10 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych skierowane zostały do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. To efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Zgorzelca pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Rozbita przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu grupa przestępcza działała od 2018 do początku 2020 roku.

Już w sierpniu 2019 roku funkcjonariusze SG ze Zgorzelca ujawnili w jednym z pojazdów ponad 1,8 mln sztuk papierosów z białoruskimi znakami akcyzy. W trakcie śledztwa ustalono, że wyroby tytoniowe trafiały do Polski z Litwy, a następnie były transportowane busami na teren województwa dolnośląskiego  Ostatecznie wyroby tytoniowe były transportowane na teren Czech i Niemiec lub sprzedawane w Polsce. Grupa zajmowała się także wytwarzaniem wyrobów tytoniowych.  

W trakcie kilkunastu przeszukań ujawniono i zatrzymano kilkanaście pojazdów różnych marek, sprzęt komputerowy, kilkadziesiąt telefonów, pieniądze, a także inne przedmioty mające wartość dowodową. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również mienie o wartości blisko 2 milionów złotych. Ustalenia śledczych pozwoliły przedstawienie zarzutów 12 członkom tej grupy, kilkorgu z nich postawiono zarzuty kierowania grupą przestępczą oraz posiadania broni palnej. Wobec 6 osób sąd zastosował areszt tymczasowy. 


Prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze 30 czerwca 2020 roku skierował dwa akty oskarżenia do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze przeciwko 10 członkom tej grupy. Wobec dwóch podejrzanych śledztwo nadal jest prowadzone.


Oskarżeni to mieszkańcy województwa podlaskiego oraz dolnośląskiego w wieku od 32 do 44 lat. Z tytułu nielegalnego przywozu, wywozu i przetwarzania wyrobów akcyzowych narazili Skarb Państwa na uszczuplenie z powodu niezapłaconej akcyzy i VAT na kwotę blisko 45 milionów złotych.  

Za popełnione przestępstwa skarbowe oraz kierowanie grupą przestępczą grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

O działaniach funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Zgorzelca warto przeczytać również tutaj.

 

 

 

do góry