Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Pierwszy majowy weekend - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pierwszy majowy weekend

Joanna Konieczniak
04.05.2020

W trakcie pierwszego majowego weekendu funkcjonariusze z Placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w tamach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej skontrolowali blisko 20 tysięcy osób oraz ponad 9,5 tysiąca pojazdów. Ujawniono także 70 osób, które złamały zasady kwarantanny i przekraczały granicę. Zatrzymano również 8 osób.

Realizując w trakcie weekendu zadania w kontroli ruchu granicznego funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali blisko 20 tysięcy osób oraz prawie 9,5 tysiąca pojazdów. Zawrócono także 233 cudzoziemców, którzy nie spełniali warunków wjazdu. Funkcjonariusze ustalili ponadto, że 70 osób, które powinny przebywać na kwarantannie, przekroczyły granicę. Z uwagi na przewinienie, dane tych osób przekazane został sanepidowi oraz Policji.  W ramach wykonywanych zadań służbowych zatrzymano także 4 Polaków oraz 4 cudzoziemców.

W piątek 1 maja funkcjonariusze z placówki w Świecku wylegitymowali 35-letniego kierowcę samochodu dostawczego. Polak w trakcie kontroli okazał funkcjonariuszom podrobione prawo jazdy. Mężczyzna został przesłuchany w charakterze podejrzanego. W trakcie przesłuchania przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się karze grzywny w wysokości 1200 zł 

Natomiast 3 maja funkcjonariusze tej samej placówki zatrzymali w samochodzie na litewskich numerach rejestracyjnych jadącego jako pasażer obywatela Białorusi. W trakcie weryfikacji jego danych personalnych wyszło na jaw, że cudzoziemiec   poszukiwany jest przez Sąd Rejonowy w Gliwicach w celu odbycia 25 dni kary pozbawienia wolności za jazdę samochodem po spożyciu alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Wrocławia wydali zatrzymanemu przez Policję obywatelowi Ukrainy decyzję, na podstawie której będzie musiał wyjechać z Polski. W decyzji orzeczono również o trzyletnim zakazie wjazdu do polski i innych państw Schengen. Cudzoziemiec w Polsce przebywał w Polsce nielegalnie i dodatkowo został zatrzymany za dokonywanie włamań i kradzieży do samochodów.  

Także funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali 2 maja poszukiwanego na podstawie listu gończego obywatela Ukrainy. W tracicie weryfikacji aktualności poszukiwań organ poszukiwawczy zezwolił na wpłacenie zaległej kary grzywny na kontro bankowe sądu. Po uregulowaniu należności mężczyzna został zwolniony.

2 maja funkcjonariusze SG z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali bezpośrednio po przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom trzech Polaków. Mężczyźni chcieli ominąć kontrolę graniczną i sanitarną. Za to wykroczenie ukarani zostali mandatami karnymi w wysokości po 500 zł.

Mandatem w wysokości 500 zł ukarany został również obywatel Czech, który 3 maja przekroczył granicę w miejscu niedozwolonym. Chciał w rejonie Lubawki przez „zieloną granicę” dostać się do Polski.

do góry