Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Szczyt Bałkanów Zachodnich - Poznań 2019 - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Szczyt Bałkanów Zachodnich - Poznań 2019

Natalia Żabka
08.07.2019

W dniach 3-5 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się Szczyt Bałkanów Zachodnich, w którym wzięło udział 16 państw europejskich.

W ramach Szczytu 3 lipca odbyło się spotkanie Think Tank Forum, 4 lipca Biznes Forum i Spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych, Wewnętrznych oraz Gospodarki. Natomiast 5 lipca odbył się Szczyt Liderów– szefowie państw i rządów partnerów Procesu Berlińskiego rozmawiali o najważniejszych sprawach dla regionu Bałkanów Zachodnich.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Albanii, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Grecji, Francji, Kosowa, Macedonii Północnej, Niemiec, Serbii, Słowenii, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Spotkaniom na najwyższym szczeblu towarzyszyły trzy wydarzenia:

  1. Forum Think Tanków przeznaczone dla ekspertów;
  2. Forum Społeczeństwa Obywatelskiego - platformę wymiany doświadczeń współpracy dla organizacji pozarządowych;
  3. Forum Biznesu, którego celem była pomoc przedsiębiorcom w nawiązaniu kontaktów i pogłębieniu specjalistycznej wiedzy.

Wydarzenia te wpisały się w priorytety polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim, inicjatywy zapoczątkowanej przez Niemcy i łączącej partnerów z Bałkanów Zachodnich i niektórych państw Unii Europejskiej.

Od 2 do 5 lipca dokonano sprawdzeń minersko-pirotechnicznych względem 226 samochodów, którymi poruszali sie członkowie delegacji, odprawiono 62 samoloty oraz odprawiono 316 członków delegacji a ochroną objętych było 360 osób biorących udział w Szczycie.  Wydarzenie o tak wysokiej randze, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom Szczytu należało do funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy, których wspierali funkcjonariusze z innych Placówek SG Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz funkcjonariusze z Wydziałów Zabezpieczenia Działań Nadodrzańskiego, Morskiego, Nadwiślańskiego i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Komendy Głównej Straży Granicznej. Dzięki zaangażowaniu oraz profesjonalizmowi osób biorących udział w zabezpieczeniu tego wydarzenia impreza przebiegła zgodnie z planem, bez żadnych zakłóceń.

do góry