Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Holiday, vacances, vakantie, Sommerferien czyli upragnione, wymarzone i wyczekiwane wakacje. Oto jak sie przygotować do zagranicznej podróży - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Holiday, vacances, vakantie, Sommerferien czyli upragnione, wymarzone i wyczekiwane wakacje. Oto jak sie przygotować do zagranicznej podróży

Joanna Konieczniak
28.06.2019

Rozpoczęły się wakacyjne wyjazdy, czas letniego odpoczynku, który powinien być od początku do końca okresem miłym, przyjemnym i obfitującym w same urocze wspomnienia. Dlatego warto się do niego dobrze przygotować.

 Dokumenty podróży

Podczas zagranicznych wojaży musimy przede wszystkim pamiętać o zabraniu w podróż dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest dowód osobisty lub paszport oraz wiza (jeśli jest wymagana). Przed planowanym wyjazdem należy sprawdzić czy nasze dokumenty są ważne, czy nie są zniszczone. By ustrzec się niespodzianki ustalmy zasady wjazdu do poszczególnych krajów, obowiązujące tam przepisy, wymogi dla kierowców, obyczaje oraz ostrzeżenia. Przydatna do tego może okazać się strona  http://polakzagranica.msz.gov.pl/

W trakcie zwiedzania Europy również musimy pamiętać o posiadaniu przy sobie dokumentów potwierdzających naszą tożsamość i obywatelstwo, czyli dowodu osobistego lub paszportu. Jest to wymagane pomimo braku kontroli na granicy wewnętrznej.  W przypadku  kontroli w innym państwie natychmiast wykażemy, że przysługuje nam prawo do swobodnego podróżowania.

Co najważniejsze, podróżując z dzieckiem pamiętajmy, że ono również musi mieć swój ważny dokument podróży. Bez niego nie wybierajmy się za granicę.

Kontrola graniczna

Kontrolę graniczną musi przejść każdy, kto przekracza zewnętrzną granicę UE. Podczas odprawy paszportowej Straż Graniczna potwierdza tożsamość osoby przekraczającej granicę, weryfikuje ważność jej dokumentów oraz sprawdza, czy spełnia ona określone w przepisach warunki wjazdu. Nigdy nie zapominajmy wybierając się w podróż samolotem by stawić się wcześniej na lotnisku. Nigdy też nie zapominajmy, by na ostatnią chwilę nie podchodzić do odprawy granicznej. Unikniemy w ten sposób stresu, że samolot odleci bez nas.

Szanuj swój bagaż i nie spuszczaj go z oczu

Pozostawiony na lotnisku, lotniskowym parkingu  bagaż bez opieki to zawsze problem.  Początkowo dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na lotnisku a następnie dla nas.  To także możliwość opóźnienia przylotu lub odlotu samolotów. To również wysokie kary finansowe w postaci grzywny. Zatem pilnujmy naszych walizek, plecaków i plecaczków naszych dzieci, bo pomimo, że dziecięce i kolorowe również traktowane są jako potencjalne zagrożenie.  

A na lotnisku…

A na lotnisku pamiętajmy, że chcemy odlecieć na idealne, oczekiwane i opłacone już  wakacje. Zatem nie utrudniajmy służbom pracy. Poddajmy się kontroli bezpieczeństwa i odprawie granicznej. Wykonujmy polecenia funkcjonariuszy i nie zadawajmy pytań mogących sugerować, że np. możemy mieć przy sobie broń lub narkotyki. Zachowujmy się odpowiedzialnie a także pamiętajmy, że każde wypowiedziane słowo jest traktowane na lotnisku i w samolocie niezwykle poważnie. Nieprzemyślane żarty i wypowiedziane nieodpowiednie słowa mogą skończyć się bardzo nieprzyjemnie. A przecież nie o to chodzi na początku wymarzonych wakacji.

 

 

 

 

do góry