Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Cudzy paszport i papierosy zatrzymano w Świecku - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Cudzy paszport i papierosy zatrzymano w Świecku

Joanna Konieczniak
03.04.2019

W poniedziałek 1 kwietnia, funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka zatrzymali obywatela Kamerunu oraz obywatela Turcji. Jeden był w Polsce nielegalnie i nielegalnie przewoził w swoim bagażu 1800 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, natomiast drugi posłużył się w trakcie kontroli nie swoim paszportem .

Do zatrzymania obu cudzoziemców doszło 1 kwietnia w trakcie kontroli pasażerów podróżujących autokarami rejsowymi relacji Warszawa-Berlin.  

Obywatel Kamerunu został zatrzymany nad ranem za nielegalny pobyt w Polsce. Podczas kontroli dokumentów okazał bowiem funkcjonariuszom francuski dokument azylowy, który nie uprawniał go do podróżowania po Europie. Kolejne przewinienie, którego chciał się dopuścić to usiłowanie przekroczenia granicy państwowej z Polski do Niemiec wbrew przepisom. 31-letni mężczyzna przewoził również w swoim bagażu 1800 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości prawie 12,6 tys. zł. Kameruńczyk przyznał się do zarzuconego mu czynu przewożenia wyrobów akcyzowych bez ich oznakowania polską banderolą. Skorzystał z możliwości dobrowolnego podania się karze, którą teraz ustali Urząd Celno-Skarbowy w Rzepinie w porozumieniu z Prokuraturą Rejonową. Mężczyzna został również pouczony o obowiązku niezwłocznego powrotu do Francji.  

Natomiast obywatela Turcji funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w godzinach wieczornych. Mężczyzna początkowo podawał się za obywatela Albanii i okazał do kontroli albański paszport. W trakcie kontroli dokumentu funkcjonariusze stwierdzili, że jest on wprawdzie autentyczny jednak został zgłoszony jako utracony. Mężczyzna przyznał się, że tak naprawdę jest 26-letnim obywatelem Turcji. Cudzy dokument wykorzystywał, ponieważ jest osobą niepożądaną na terytorium państw Schengen. Mężczyzna został zatrzymany za posługiwanie się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby oraz za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej z Polski do Niemiec wbrew przepisom. W trakcie postępowania funkcjonariusze ustalili dodatkowo, że obywatel Turcji przyleciał samolotem z Aten do Warszawy.

Mężczyzna usłyszał zarzuty niezgodnego z prawem przekroczenia granicy wykorzystując podstępnie cudzy albański paszport oraz posługiwania się paszportem potwierdzającym cudzą tożsamość. Przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz dobrowolnie poddał się karze. Za obydwa czyny ukarany został 6 miesiącami pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata próby oraz otrzymał 1300 zł kary grzywny. Dodatkowo Komendant Placówki Straży Granicznej w Świecku wszczął wobec cudzoziemca postępowanie w celu wydania mu decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Ponadto został skierowany wniosek do sądu o umieszczenie cudzoziemca do czasu zakończenia postępowania oraz ustalenia jego prawdziwej tożsamości w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

 

 .

 

 

do góry