Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Fałszywe rumuńskie dowody miały zalegalizować pobyt - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Fałszywe rumuńskie dowody miały zalegalizować pobyt

Rafał Potocki
10.08.2018

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, u których ujawnili podrobione rumuńskie dowody osobiste. Dokumenty miały im umożliwić pobyt i pracę w Niemczech.

Do zdarzenia doszło 9 sierpnia br. na autostradzie A4 podczas kontroli samochodu marki Renault Traffic na ukraińskich numerach rejestracyjnych. W trakcie kontroli legalności pobytu przeprowadzonej wobec dwóch obywateli Ukrainy okazało się, że mężczyźni zamierzają udać się do Niemiec aby tam podjąć pracę, pomimo, że nie posiadali stosownych zezwoleń i wiz. To jednak nie był koniec niespodzianek. Funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili u obywateli Ukrainy rumuńskie dowody osobiste, w których zamieszczone były zdjęcia legitymowanych mężczyzn. Po wnikliwej analizie dokumentów okazało się, że są one podrobione. Ukraińcy zostali zatrzymani. Cudzoziemcy przyznali, że dokumenty kupili na Ukrainie, płacąc po 200 Euro za sztukę. Rumuńskie dowody osobiste miały im zalegalizować pobyt oraz ułatwić znalezienie pracy w Niemczech. W związku z popełnieniem przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów cudzoziemcy usłyszą zarzuty karne. Grozi im kara dwóch lat pozbawienia wolności. Oprócz odpowiedzialności karnej cudzoziemcy zostaną zobowiązani do opuszczenia naszego kraju z jednoczesnym zakazem wjazdu na terytorium Polski oraz innych krajów Strefy Schengen.


 

do góry