Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Czelin - 67. rocznica osadzenia słupa granicznego - Z życia Oddziału

Nawigacja

Z życia Oddziału

Czelin - 67. rocznica osadzenia słupa granicznego

29.02.2012

Jak co roku 27 lutego w Czelinie obchodzono kolejną, tym razem 67, rocznicę osadzenia przez żołnierzy I Armii Wojska Polskiego pierwszego polskiego słupa granicznego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele odprawiona przez proboszcza parafii i kapelana Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Na początku liturgii uczniowie szkoły podstawowej w Czelinie przedstawili program poetycki. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik nad Odrą. Tutaj przemówił burmistrz miasta i gminy Mieszkowice, gospodarz i organizator obchodów. Wspomniał historię tego miejsca i przedstawił program rewitalizacji terenu dla potrzeb tworzonego szlaku pamięci. Głos zabrali także weterani walk i uczestnicy wydarzeń z 1945 roku. Ze wzruszeniem wspominali poległych kolegów i dziękowali za coroczną pamięć o nich i ich wysiłku. Apelowali do zgromadzonych, w szczególności dzieci i młodzieży, by pielęgnowali pamięć i wiedzę o wydarzeniach z Czelina. W uroczystościach wzięła udział delegacja Placówki SG w Szczecinie na czele z Komendantem - mjr. SG Zbigniewem Włodarczykiem, poczet sztandarowy i posterunek honorowy z Komendy Oddziału.

Jak co roku 27 lutego w Czelinie obchodzono kolejną, tym razem 67, rocznicę osadzenia przez żołnierzy I Armii Wojska Polskiego pierwszego polskiego słupa granicznego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele odprawiona przez proboszcza parafii i kapelana Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Na początku liturgii uczniowie szkoły podstawowej w Czelinie przedstawili program poetycki. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik nad Odrą. Tutaj przemówił burmistrz miasta i gminy Mieszkowice, gospodarz i organizator obchodów. Wspomniał historię tego miejsca i przedstawił program rewitalizacji terenu dla potrzeb tworzonego szlaku pamięci. Głos zabrali także weterani walk i uczestnicy wydarzeń z 1945 roku. Ze wzruszeniem wspominali poległych kolegów i dziękowali za coroczną pamięć o nich i ich wysiłku. Apelowali do zgromadzonych, w szczególności dzieci i młodzieży, by pielęgnowali pamięć i wiedzę o wydarzeniach z Czelina.

W uroczystościach wzięła udział delegacja Placówki SG w Szczecinie na czele z Komendantem - mjr. SG Zbigniewem Włodarczykiem, poczet sztandarowy i posterunek honorowy z Komendy Oddziału.



do góry