Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Konferencja „Współczesne wyzwania dla ochrony ludności” - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Konferencja „Współczesne wyzwania dla ochrony ludności”

Paweł Biskupik
04.03.2025

Konferencja zorganizowana z inicjatywy Wojewody Lubuskiego w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. 3 marca zgromadziła przedstawicieli lubuskich parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej, przedstawicieli służb mundurowych oraz ekspertów i praktyków zajmujących się tematyką ochrony ludności. W wydarzeniu naszą formację reprezentowała płk SG Monika Musielak Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Konferencję „Współczesne wyzwania dla ochrony ludności” 3 marca otworzył organizator wydarzenia – Wojewoda Lubuski Marek Cebula. Podkreślił, że w Akademii im. Jakuba z Paradyża spotkało się grono fachowców, ale również obecna była młodzież, która za moment będzie decydować o tym, jakie będzie wyglądało nasze bezpieczeństwo.

W imieniu rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża, prof. dr hab. Elżbiety Skorupskiej-Raczyńskiej, gości konferencji powitał prorektor do spraw nauki prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk. Uczestnicy wydarzenia, rozmawiali o wyzwaniach ochrony ludności w kontekście nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej z 5 grudnia 2024 r. zakłada, że proces ochrony ludności jest ciągły i realizowany w czasie pokoju w oparciu o organy administracji publicznej za pomocą podmiotów ochrony ludności. Ochrona ludności ma zapewnić bezpieczeństwo ludności przez ochronę życia i zdrowia, a także mienia i infrastruktury, natomiast obrona cywilna – ochronę cywilów przed zagrożeniami wynikającymi z działań zbrojnych i ich następstw.

Konferencja stanowiła istotny krok w kierunku interpretacji nowych regulacji oraz wdrożenia skutecznych rozwiązań w zakresie ochrony ludności. Spotkanie podkreśliło znaczenie współpracy między administracją rządową, samorządową oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Uczestnicy i prelegenci podkreślali, że skuteczna ochrona ludności wymaga nie tylko nowych regulacji prawnych, ale także odpowiednich zasobów, finansowania oraz zaangażowania społecznego. Dyskutowano o roli obrony cywilnej zarówno w czasie pokoju, jak i podczas sytuacji nadzwyczajnych, takich jak katastrofy naturalne, technologiczne, zagrożenia cybernetyczne czy konflikty zbrojne.

do góry
Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Rozumiem, zamknij okno.