Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Oddał szpik, uratował czyjeś życie - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Oddał szpik, uratował czyjeś życie

Paweł Biskupik
10.10.2023

Funkcjonariusz Nadodrzańskiego Oddziału SG pełniący na co dzień służbę w Placówce Straży Granicznej w Świecku oddał chorej osobie szpik kostny. Prosty gest, a może uratować życie…

Funkcjonariusz Placówki Straży Granicznej w Świecku mł. chor. SG Przemysław Rybak we wrześniu br. oddał szpik kostny i tym samym pomógł zamieszkałej w Szwajcarii chorej osobie. Funkcjonariusz wcześniej zarejestrował się w jednej z fundacji jako potencjalny dawca szpiku.     

Szpik może oddać każdy pełnoletni, zdrowy tj. nie obciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi człowiek w wieku od 18 do 50 lat. Preferowani są ludzie młodzi, pomiędzy 18 a 30 rokiem życia, gdyż od momentu zamieszczenia potencjalnego dawcy w rejestrze, do chwili oddania szpiku, może upłynąć długi okres czasu (5, 10, a nawet 15 lat).

Chęć pobrania próbki krwi w celu jej przebadania i umieszczenia w Rejestrze Dawców Szpiku można wyrazić bez dodatkowych ukłuć w momencie oddawania krwi. Trzeba to tylko zgłosić w trakcie rejestracji i wypełnić dodatkowy kwestionariusz.

Samo przeszczepianie szpiku polega na dożylnym podaniu choremu komórek odpowiedzialnych za wytworzenie krwi, które później wraz z krwią trafią do jam szpikowych kości.
Zabieg ten trwa kilkadziesiąt minut i wygląda jak zwykła kroplówka. Przed zabiegiem niszczy się własny szpik pacjenta, przez co chory zostaje całkowicie pozbawiony układu odpornościowego. Proces ten niszczy nie tylko własny szpik pacjenta, ale także komórki nowotworowe.

  • Funkcjonariusz NoOSG oddał szpik ratując czyjeś życie Funkcjonariusz NoOSG oddał szpik ratując czyjeś życie
    Funkcjonariusz NoOSG oddał szpik ratując czyjeś życie
do góry