Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Poznaniu-Ławicy podczas sobotniej (5 sierpnia) i wtorkowej (8 sierpnia) odprawy granicznej samolotów rejsowych do Gruzji, skontrolowali dokumenty czternastu Gruzinów, którzy jak się okazało, nie opuścili terytorium Polski po wykorzystaniu dopuszczalnego okresu ich pobytu, bez konieczności posiadania wizy. Z uwagi na niezgodny z prawem pobyt w Polsce, obywatele Gruzji otrzymali decyzje o zobowiązaniu do powrotu i zezwolono im na wylot do kraju pochodzenia.
Ponadto 5 sierpnia poznańscy funkcjonariusze SG przyjęli od policjantów 25-letniego obywatela Gruzji, który nie wykonał decyzji nakazującej powrót. Cudzoziemca zatrzymano i sprawdzono w systemach informacyjnych Straży Granicznej. Potwierdzono aktualność wydanej we Francji decyzji nakazującej powrót. Cudzoziemca pouczono o konieczności niezwłocznego opuszczenia terytorium państw strefy Schengen.
Z kolei 5 sierpnia na wrocławskim lotnisku do odprawy granicznej na odlot do Gruzji zgłosiło się czterech Gruzinów, którzy podobnie jak ich rodacy w poznańskim porcie lotniczym, przekroczyli dopuszczalny okres pobytu na terytorium państw Schengen. W związku z nielegalnym pobytem w naszym kraju, cudzoziemcy otrzymali decyzje o zobowiązaniu do powrotu i po zakończeniu przez funkcjonariuszy SG czynności mogli wylecieć do Gruzji.
Tego samego dnia funkcjonariusze wspólnego polsko-niemieckiego patrolu ze Świecka prowadząc kontrolę pasażerów autobusu rejsowego relacji Gdynia-Berlin, zatrzymali obywatela Gruzji, który przekroczył swój pobyt w Polsce oraz w państwach obszaru Schengen o ponad 800 dni. Jest to wystarczająca przesłanka do wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Jednak w trakcie przesłuchania cudzoziemiec oznajmił, że stara się o azyl na terytorium Francji. Po weryfikacji tych informacji funkcjonariusze SG pouczyli Gruzina o obowiązku niezwłocznego wyjazdu do państwa, w którym stara się o ochronę oraz o konsekwencjach jego niewykonania.