Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Syryjczycy byli już „jedną nogą” w Niemczech - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Syryjczycy byli już „jedną nogą” w Niemczech

Paweł Biskupik
31.03.2023

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Tuplicach zatrzymali trzech cudzoziemców, którzy zamierzali nielegalnie dostać się do Niemiec. Zatrzymany wraz z nimi Ukrainiec udzielał pomocy w nielegalnym przekroczeniu polsko-niemieckiej granicy.

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Tuplicach prowadzą kontrole mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Podczas prowadzenia takich kontroli funkcjonariusze zatrzymali obywatela Ukrainy, który wbrew przepisom ułatwił trzem obcokrajowcom nielegalny pobyt w naszym kraju oraz miał zapewnić im szybki transport do Niemiec.

Do zatrzymania doszło wczoraj 30 marca w powiecie żarskim. Na jednej z dróg, tuż przy granicy z Niemcami, kierujący autem osobowym 51-letni obywatel Ukrainy przewoził trzech Syryjczyków, którzy co prawda posiadali przy sobie syryjskie paszporty, jednak nie posiadali ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego do wjazdu i pobytu w Polsce. Jak ustalili funkcjonariusze, Ukrainiec miał ich jak najszybciej wywieźć samochodem osobowym na terytorium Niemiec.

51-letni Ukrainiec został zatrzymany za pomocnictwo trzem cudzoziemcom w nielegalnym przekroczeniu granicy z Polski do Niemiec.

Trzech zatrzymanych Syryjczyków usłyszało zarzuty dotyczące przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami. Cudzoziemcy przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karze. Dwóch otrzymało karę 5 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres roku próby, natomiast trzeci został ukarany także 5 miesiącami pozbawienia wolności, jednak z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata.

Obywatel Ukrainy również usłyszał prokuratorskie zarzuty i poddał się karze 10 miesięcy  pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata.

  • Zatrzymanie cudzoziemców Zatrzymanie cudzoziemców
    Zatrzymanie cudzoziemców
  • Zatrzymanie cudzoziemców Zatrzymanie cudzoziemców
    Zatrzymanie cudzoziemców
do góry