Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej 8 Irakijczyków przekazanych zostało w ramach readmisji z Niemiec do Polski - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

8 Irakijczyków przekazanych zostało w ramach readmisji z Niemiec do Polski

Joanna Konieczniak
26.01.2023

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku oraz w Zgorzelcu przyjęli kolejnych 8 obywateli Iraku, którzy nadużyli procedury uchodźczej. Irakijczycy złożyli w Polsce wnioski o ochronę międzynarodową, po czym natychmiast wyjechali nielegalnie do Niemiec, by tam złożyć kolejne wnioski o azyl.

Siedmioro obywateli Iraku przekazanych zostało wczoraj (25.01) funkcjonariuszom Straży Granicznej z placówki w Świecku przez niemieckie służby, a ósmy z ich przekazany został Straży Granicznej ze Zgorzelca. Cudzoziemcy zostali zatrzymani na terenie Niemiec za nielegalny pobyt. Jak ustalili funkcjonariusze SG cała grupa złożyła wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce, dlatego na podstawie obowiązujących przepisów zostali przekazani przez służby niemieckie do naszego kraju.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że cudzoziemcy w ubiegłym roku zostali zatrzymani za niezgodne z prawem przekroczenie granicy państwowej bez wymaganych dokumentów. W chwili zatrzymania żaden z cudzoziemców nie zamierzał złożyć wniosku o objęcie ich ochroną międzynarodową w naszym kraju. Ich celem podróży, jak deklarowali był kraj naszych zachodnich sąsiadów. Z uwagi na to w ich sprawie wszczęte zostało postępowanie mające na celu zobowiązanie cudzoziemców do opuszczenia Polski, a cudzoziemcy umieszczeni zostali w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w celu realizacji decyzji. Podczas pobytu w ośrodka cała grupa zadeklarowała chęć złożenia wniosków o ochronę międzynarodową w Polsce, w celu uniknięcia wydalenia. Po przyjęciu od Irakijczyków stosownych wniosków, skierowani zostali do ośrodka otwartego prowadzonego przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Irakijczycy jednak nie mieli w planach dłuższego pobytu w naszym kraju i oczekiwania na zakończenie postępowania prowadzonego wobec nich przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców i natychmiast wyjechali do Niemiec. Tam złożyli kolejne wnioski, a następnie niemiecka policja przekazała ich do Polski.

Cudzoziemcy zadeklarowali chęć dalszego ubiegania się o ochronę międzynarodową w naszym kraju. Zostali pouczeni o konieczności przebywania w Polsce do czasu zakończenia wobec nich postępowań.  

do góry