Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Kolejne zatrzymania cudzoziemców w Słubicach - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejne zatrzymania cudzoziemców w Słubicach

Joanna Konieczniak
23.01.2023

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali podczas usiłowania niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej 4 cudzoziemców, którzy przez most w Słubicach zamierzali nielegalnie dotrzeć do Niemiec.

W piątek 20 stycznia funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku w trakcie realizacji zadań  mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, w rejonie  mostu granicznego w Słubicach zatrzymali do kontroli auto osobowe, którego kierowcą był 23-letni obywatel Ukrainy. Jego pasażerami, jak się następnie okazało, było 4 obywateli Afganistanu. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie dokumentów potwierdzających ich legalny pobyt w naszym kraju oraz usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć granicę państwową. Cała grupa została zatrzymana. Dodatkowo, funkcjonariusze podczas przeszukania auta, ujawnili w podłokietniku podrobione na wzór oryginalnego ukraińskie prawo jazdy wydane na dane personalne zatrzymanego Ukraińca.

W obecności tłumacza obywatelom Afganistanu przedstawiono zarzut niezgodnego z prawem przekroczenia granicy do Polski oraz usiłowania przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy państwowej. Afgańczycy przyznali się do zarzuconych im czynów i dobrowolnie podali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok próby.

Zatrzymany obywatel Ukrainy również usłyszał zarzuty popełniania przestępstwa polegającego na udzieleniu pomocy cudzoziemcom w niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej. Za popełnione przestępstwo obywatelowi Ukrainy grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

do góry