Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Cudzoziemiec został zatrzymany za posługiwanie się podrobionym dokumentem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Cudzoziemiec został zatrzymany za posługiwanie się podrobionym dokumentem

Joanna Konieczniak
30.11.2022

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali dwóch obywateli Tadżykistanu, którzy wjechali do Polski nie posiadając dokumentów uprawniających ich do przekraczania granicy państwowej. Dodatkowo jeden z nich posiadał podrobione ukraińskie prawo jazdy.

We wtorek 29 listopada patrol ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku skierował do kontroli jadące w kierunku Niemiec BMW na holenderskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą auta był 29-letni obywatel Tadżykistanu, natomiast pasażerem 26-letni jego rodak.

Kierowca auta nie posiadał przy sobie paszportu wymaganego podczas przekraczania granicy państwowej, miał natomiast zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium Niemiec oraz ukraińskie prawo jazdy, które okazało się podrobione na wzór oryginalnego. Pasażer posiadał przy sobie jedynie dokument uprawniający wyłącznie do pobyty w Niemczech.

Kierowca za okazanie podrobionego ukraińskiego prawa jazdy został zatrzymany. Zarzekał się, że dokument ten jest oryginalny i odebrał je w urzędzie. Szczegółowa analiza prawa jazdy wykazała jednak, że dokument znacznie różni się od wzorów dokumentów wydawanych przez władze Ukrainy.

Wobec zatrzymanego obywatela Tadżykistanu wszczęte zostało postępowanie karne. Za posługiwanie się podczas kontroli podrobionym dokumentem jako autentycznym grozi kara grzywny,  kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Od początku 2022 roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 60 podrobionych dokumentów.  Fałszywe dokumenty podczas kontroli okazywali w przeważającej większości cudzoziemcy.

 

 

 

 

  • Podrobione ukraińskie prawo jazdy Podrobione ukraińskie prawo jazdy
    Podrobione ukraińskie prawo jazdy
  • Podrobione ukraińskie prawo jazdy w świetle UV Podrobione ukraińskie prawo jazdy w świetle UV
    Podrobione ukraińskie prawo jazdy w świetle UV
do góry