Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej 60-latek przez którego Skarb Państwa stracił 281 milionów złotych został zatrzymany przez Straż Graniczną a następnie tymczasowo aresztowany - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

60-latek przez którego Skarb Państwa stracił 281 milionów złotych został zatrzymany przez Straż Graniczną a następnie tymczasowo aresztowany

Joanna Konieczniak
29.11.2022

W piątek 17 listopada funkcjonariusze z Placówki SG we Wrocławiu-Strachowicach w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymali kolejnego członka zorganizowanej grupy przestępczej, który czerpał zyski z wprowadzania do obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Prowadzone śledztwo doprowadziło do zatrzymania 60-letniego Polaka, który od ponad rok ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości.

Według śledczych przestępcza działalność 60-latka, polegająca na nielegalnym imporcie z Niemiec i Austrii  wyrobów tytoniowych i ich dalszej odsprzedaży na terytorium Polski, naraziła Skarb Państwa na straty uszczuplenie należności publicznej w zakresie podatku VAT i podatku akcyzowego w łącznej wysokości  blisko 281 milionów złotych.

Ponadto, podejrzanemu zarzucono udział w praniu brudnych pieniędzy uzyskanych z nielegalnych źródeł i służących  do finansowania nielegalnej działalności w łącznej wysokości co najmniej 1 317 765 euro.

Sąd Rejonowy Katowice Wschód zastosował wobec 60-latka areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się dystrybucją nielegalnych wyrobów tytoniowych oraz za pranie brudnych pieniędzy grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

 • Zarabiał na dystrybucji nielegalnego towaru Zarabiał na dystrybucji nielegalnego towaru
  Zarabiał na dystrybucji nielegalnego towaru
 • Tytoń wykorzystywany do nielegalnej produkcji papierosów Tytoń wykorzystywany do nielegalnej produkcji papierosów
  Tytoń wykorzystywany do nielegalnej produkcji papierosów
 • Papierosy wyprodukowane w nielegalnej fabryce Papierosy wyprodukowane w nielegalnej fabryce
  Papierosy wyprodukowane w nielegalnej fabryce
 • Towar przygotowany do transportu Towar przygotowany do transportu
  Towar przygotowany do transportu
 • Susz tytoniowy pochodzący z nielegalnego źródła Susz tytoniowy pochodzący z nielegalnego źródła
  Susz tytoniowy pochodzący z nielegalnego źródła
do góry