Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Pozostawione bagaże powodem ewakuacji pasażerów z wrocławskiego lotniska - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Pozostawione bagaże powodem ewakuacji pasażerów z wrocławskiego lotniska

Joanna Konieczniak
30.10.2022

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki we Wrocławiu-Strachowicach tylko jednego dnia podejmowali dwa razy interwencję wobec pozostawionych bez opieki bagaży. Funkcjonariusze ewakuowali podróżnych z zagrożonego rejonu.

W niedzielę 30 października Straż Graniczna z wrocławskiego lotniska poinformowana została, że przed terminalem odlatujących pasażerów znajduje się pozostawiony bez opieki bagaż. Na miejsce od razu dotarł funkcjonariusz z Zespołu Minersko-Pirotechnicznego, by przeprowadzić analizę pozostawionego bagażu. Utworzona została także strefa bezpieczeństwa. Funkcjonariusze przeanalizowali także zapis kamer i uznali, że bagaż może stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo dla znajdujących się w pobliżu terminala podróżnych. Z uwagi na to ewakuowano pasażerów znajdujących się koło ruchomych schodów w strefie ogólnodostępnej, z parkingu VIP, oraz zabezpieczono drogi przyległe do terminala. Po  rozpoznaniu minersko-pirotechnicznym pozostawionego bagażu, które przeprowadził pirotechnik ubrany w kombinezon EOD-9 wykorzystując przenośne urządzenia RTG bagaż uznano za bezpieczny. Okazało się, że jeden z pasażerów beztrosko pozostawił na terminalu pustą torbę.  

W czynnościach brało udział 6 funkcjonariuszy SG, 12 pracowników SOL, 2 ratowników medycznych oraz 2 pracowników Lotniczej Straży Pożarnej. 

Dwie godziny później funkcjonariusze Straży Granicznej ponownie poinformowani zostali o tym, iż w strefie ogólnodostępnej terminala ktoś pozostawił swój bagaż bez opieki. Funkcjonariusze utworzyli strefę bezpieczeństwa, ponownie sprawdzono zapis z kamer. Okazało się, że bagaż pozostawił mężczyzna, który wyszedł z terminal i odjechał autobusem w kierunku miasta. Powołany sztab kryzysowy zadecydował o natychmiastowej ewakuacji pasażerów znajdujących się w zagrożonej strefie. Pirotechnik ubrany w kombinezon EOD-9 prześwietlił bagaż za pomocą przenośnego urządzenia RTG i uznał, że nie stwarza on zagrożenia. Wewnątrz bagażu znajdowały się rzeczy osobiste.

W czynności zaangażowanych było 4 funkcjonariuszy SG, 2 policjantów, 12 pracowników SOL, 2 ratowników medycznych oraz 2 pracowników Lotniczej Straży Pożarnej.  

Przypominamy, że zgodnie z art. 210, ust. 1, pkt 7 Ustawy Prawo Lotnicze karze grzywny podlega ten, kto: "wbrew zakazom lub ostrzeżeniom podanym do powszechnej wiadomości przy pomocy tablic lub w inny sposób przez zarządzającego lotniskiem narusza postanowienia nakazów i zakazów ustanowionych przez zarządzającego".

Apelujemy również o zwracanie uwagi bagaże i nie pozostawianie ich bez nadzoru na terenie portu lotniczego. Ujawnienie takiego bagażu wiąże się z natychmiastowym uruchomieniem specjalnej procedury postępowania i ewakuacją pasażerów.

  • Pozostawione bagaże powodem ewakuacji pasażerów Pozostawione bagaże powodem ewakuacji pasażerów
    Pozostawione bagaże powodem ewakuacji pasażerów
do góry