Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Podrobione dokumenty na celowniku Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Podrobione dokumenty na celowniku Straży Granicznej

Joanna Konieczniak
01.08.2022

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali dwóch cudzoziemców, którzy posiadali przy sobie podrobione dokumenty.

Pierwsza z zatrzymanych osób z podrobionym dokumentem zatrzymana została w piątek (29.07) przez funkcjonariuszy polsko-niemieckiego patrolu, który kontrolował podróżnych jadących rejsowym autobusem do Niemiec. 29-letnia obywatelka Konga przedstawiła do kontroli podrobioną belgijską kartę pobytu z zamieszczoną jej fotografią, lecz z zupełnie innymi danymi personalnymi.

Kobieta usłyszała zarzut posłużenia się w trakcie kontroli podrobionym dokumentem jako autentycznym. Przyznała się do popełnienia przestępstwa i dobrowolnie poddała się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok próby. Wszczęte zostało także postępowanie mające na celu zobowiązać Kongijkę do powrotu do jej kraju pochodzenia.

Następnego dnia (30.07) funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, zatrzymali do kontroli w Słubicach kierowcę auta osobowego. Kierowcą okazał się 34-letni obywatel Mołdawii. Mężczyzna do kontroli przedstawił oryginalny paszport biometryczny, miał przy sobie również podrobione mołdawskie prawo jazdy. Ponadto, jak ustalili funkcjonariusze cudzoziemiec przekroczył dopuszczalny czas pobytu w Polsce oraz w strefie Schengen ponad dopuszczalny czas i jego pobyt od 143 dni był nielegalny. Z uwagi na te okoliczności Mołdawian został zatrzymany.

Funkcjonariusze SG wszczęli postępowanie w sprawie posiadania przez cudzoziemca podrobionego dokumentu. Dodatkowo z uwagi na nielegalny pobyt w Polsce wszczęte zostało postępowanie administracyjne mające na celu zobowiązanie cudzoziemca do opuszczenia Polski.

 

  • Podrobiony dokument
    Podrobiony dokument
do góry