Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Zatrzymani bezpośrednio przed bezprawnym przekroczeniem granicy państwowej - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymani bezpośrednio przed bezprawnym przekroczeniem granicy państwowej

Joanna Konieczniak
15.07.2022

Dzisiaj (15.07) po godzinie 3 nad ranem funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 6 cudzoziemców za usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy. Zatrzymano także dwóch pomocników - obywatela Syrii oraz obywatela Ukrainy.

Do pierwszego zatrzymania doszło niedaleko Świecka. Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku wytypowali do kontroli jadące w kierunku Niemiec auto osobowe. Kierowcą pojazdu był 42-letni Syryjczyk posiadający niemiecką kartę pobytu, natomiast jego pasażerem okazał się 18-letni obywatel Syrii, który nie podsiadał przy sobie żadnych dokumentów.

Pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa to też przestępstwo

Podczas kontroli funkcjonariusze ustalili, że cudzoziemcy nie posiadają żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w Polsce, nie mają także dokumentów uprawniających do zgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej. Z uwagi na to kierowca został zatrzymany za udzielenie pomocy w bezprawnym przekroczeniu granicy państwowej, a jego pasażer za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej  wbrew przepisom z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów we współdziałaniu z innymi osobami. Obecnie trwają dalsze czynności procesowe z zatrzymanymi cudzoziemcami.

Przewodnika i 5 cudzoziemców zatrzymano w Słubicach

Kolejnych 5 cudzoziemców beż żadnych dokumentów tożsamości zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka przy wsparciu funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań. Do zatrzymania doszło na moście granicznym w Słubicach. To tam kilka minut przed godziną 4:00 funkcjonariusze Straży Granicznej zauważyli grupę 6 młodych mężczyzn idących mostem w stronę Frankfurtu nad Odrą. Po ich zatrzymaniu okazało się, że jeden z nich to obywatel Ukrainy, który jako przewodnik przeprowadzał przez most graniczny do Niemiec 5 cudzoziemców. Jedynie obywatel Ukrainy posiadał przy sobie paszport i polską kartę pobytu, natomiast pozostali cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, na podstawie których można by ustalić ich tożsamość i obywatelstwo oraz ich prawo do wjazdu i pobytu w naszym kraju. Cudzoziemcy odmówili także odpowiedzi na pytanie, z jakiego kraju pochodzą. Obywatel Ukrainy odpowie za pomocnictwo w usiłowaniu niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej, a w przypadku pozostałych cudzoziemców prowadzone będą czynności identyfikacyjne i procesowe z uwagi na popełnione przez nich przestępstwo określone w art. 264 § 2 kodeksu karnego.

Przepisy kodeksu karnego mówią wprost

Kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (art. 264§2 kk).

Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie (art. 18 §3 kk).

Sąd wymierzając karę za pomocnictwo, może to zrobić w granicach przewidzianych dla danego przestępstwa.

  • Pobieranie odcisków linii papilarnych Pobieranie odcisków linii papilarnych
    Pobieranie odcisków linii papilarnych
do góry