Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Kompan i przyjaciel w służbie i po służbie. Psy służbowe w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Kompan i przyjaciel w służbie i po służbie. Psy służbowe w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej

Joanna Konieczniak
01.07.2022

Międzynarodowy Dzień Psa obchodzony od 15 lat jest doskonałą okazją, by lepiej przyjrzeć się psom służbowym, których codzienna służba wspiera zadania wykonywane przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej i jednocześnie pozwala na uzyskanie lepszych wyników.

1 lipca już od 15 lat jest Międzynarodowym Dniem Psa. Psy służące w Straży Granicznej, jak i wszystkie inne psy mają dzisiaj swoje święto.

Psy służbowe towarzyszą funkcjonariuszom NoOSG podczas wspólnej służby i z ogromnym rezultatem pomagają wykrywać narkotyki oraz broń i amunicję. Czułe psie nosy wykryły w tym roku kilkanaście przypadków posiadania przy sobie narkotyków przez poddawane kontroli. Ujawniały także narkotyki ukrywane w pojazdach jak również w przeszukiwanych mieszkaniach. Nasze psy, pomagały także funkcjonariuszom innych służb i wykrywały schowane w różnych miejscach substancje odurzające. Zdarzyło się również, że pies służbowy szkolony do wykrywania narkotyków namierzył osobę, która właśnie wypaliła „skręta”, lub znalazł pozostałość (np. woreczek strunowy), w którym ktoś przechowywał wcześniej substancje niedozwolone i wyrzucił go w pośpiechu przed portem lotniczym.

Mamy w NoOSG wyśmienicie wyszkolone psy służbowe

Obecnie w placówkach Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej służy 14 psów specjalnych. Ich codzienna praca polega na przeszukiwaniu środków transportu, bagaży, pomieszczeń oraz terenu w celu odnalezienia substancji niedozwolonych. Sześć z naszych psów szkolonych jest do wykrywania narkotyków, natomiast osiem kolejnych przeszkolonych zostało do wykrywania broni i materiałów wybuchowych. Wśród wybranych ras dominują owczarki niemieckie i belgijskie. Wśród nich jest również labrador oraz energiczny i pewny siebie jack russell terier. 

Straż Graniczna jest jedyną formacją w Polsce posiadającą psy, które mogą przeszukiwać samoloty pod kątem materiałów wybuchowych

Należy także zaznaczyć, że zgodnie z przepisami z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego, Straż Graniczna jest jedyną formacją w Polsce posiadającą psy, które mogą przeszukiwać m.in. samoloty i bagaże pod kątem materiałów wybuchowych. Na lotnisku w Zielonej Górze-Babimoście bezpieczeństwa podróżnych pilnuje jeden pies wykrywający materiały wybuchowe i broń, na poznańskiej Ławicy służą trzy tak przeszkolone psy, natomiast na lotnisku we Wrocławiu pracują każdego dnia trzy psy, których zadaniem jest wykrywanie substancji zagrażających bezpieczeństwu lotów.

Regulacje sytuacji zwierząt w zmienionej ustawie 

Warto przypomnieć, że w 2021 roku zmieniała się ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, na mocy której uregulowano status zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA a także Służbie Więziennej, Siłach Zbrojnych RP i w Straży Marszałkowskiej. Jest to pierwszy w historii akt prawny , który kompleksowo reguluje sytuację zwierząt od momentu ich doboru do danej formacji, poprzez czas realizacji zadań, aż po ich sytuację po „zakończeniu służby”. W ustawie określone zostały wymogi i obowiązki dla opiekuna, któremu przydziela się zwierzę pod opiekę, zasady żywienia oraz zasady poddawania zwierząt zabiegom profilaktycznym i leczeniu. Opiekun zwierzęcia będzie otrzymywał wyżywienie w naturze dla psa lub konia albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Zwierzęta, po zakończeniu służby nadal będą pozostawały na jej utrzymaniu. Pierwszeństwo w pełnieniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun.

Wymagające szkolenia psa i jego przewodnika

Zanim jednak na placówkach NoOSG pojawią się specjalistycznie wyszkoleni czworonożni funkcjonariusze tworzący ze swoim przewodnikiem zgrany team, muszą przejść szereg testów i sprawdzianów.

Każdego roku Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu kupuje psy z najlepszymi predyspozycjami do pracy i szkolenia.

Pies, który ma zostać kupiony musi spełnić wiele kryteriów. Musi być zdrowy, musi mieć wykonane obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie, musi mieć mikroczip lub posiadać czytelny tatuaż, a także posiadać dokumenty potwierdzające jego pochodzenie tj. metrykę lub rodowód, które pozwolą na weryfikację, czy zwierzę pochodzi z legalnej hodowli.

Przyszły pies służbowy musi posiadać cechy użytkowe psa, takie jak ciętość, wytrzymałość, odwaga czy karność. Nie może bać się hałasu, głośnych dźwięków i strzałów. Sprawdzana jest także jego reakcja na osoby postronne, chęć do gryzienia i trzymania w zębach przedmiotów oraz wrodzony zapał do aportowania, zachowanie się w różnych pomieszczeniach i na różnym podłożu. Pies poddawany jest także badaniom weterynaryjnym. Na podstawie tych badań i testów psychofizycznych określana jest przydatność psa do szkolenia i służby w Straży Granicznej.

Następnie pies przydzielany jest kandydatowi na przewodnika. Szkolenie psów w Straży Granicznej trwa od 5 do 6 miesięcy w zależności od specjalności psa. W tym czasie ich przewodnicy przeszkoleni zostają z zakresu weterynarii oraz umiejętności niezbędnych w pracy z psem.

Służba z czworonogiem trwa od 8 do 10 lat. Po tym okresie pies jest wycofywany ze służby i przechodzi pod opiekę swojego dotychczasowego przewodnika.

 

  • ERIKS dla zaprzyjaźnionych BRYŚ ERIKS dla zaprzyjaźnionych BRYŚBRYŚ
    ERIKS dla zaprzyjaźnionych BRYŚ
  • BRYŚ BRYŚ
    BRYŚ
  • BRYŚ w trakcie przeszukania auta BRYŚ w trakcie przeszukania auta
    BRYŚ w trakcie przeszukania auta
  • CYNAMON podczas patrolu CYNAMON podczas patrolu
    CYNAMON podczas patrolu
  • CYNAMON CYNAMON
    CYNAMON
  • CYNAMON podczas patrolu CYNAMON podczas patrolu
    CYNAMON podczas patrolu
  • ELDO podczas pracy ELDO podczas pracy
    ELDO podczas pracy
  • ELDO ELDO
    ELDO
  • ELDO zawsze znajdzie wszystko ELDO zawsze znajdzie wszystko
    ELDO zawsze znajdzie wszystko
  • EGON EGON
    EGON
  • EGON EGON
    EGON
  • EGON świetnie pracuje w różnych warunkach EGON świetnie pracuje w różnych warunkach
    EGON świetnie pracuje w różnych warunkach
  • GROT z przewodnikiem GROT z przewodnikiem
    GROT z przewodnikiem
  • GROT na patrolu GROT na patrolu
    GROT na patrolu
  • GROT GROT
    GROT
  • ELMO ELMO
    ELMO
  • ELMO ELMO
    ELMO
  • ELMO ELMO sprawdza, by na pokładzie samolotu było bezpiecznie
    ELMO
  • Takie psy spotkamy we Wrocławiu Takie psy spotkamy we Wrocławiu
    Takie psy spotkamy we Wrocławiu
  • DYZIO&BIR DYZIO&BIR
    DYZIO&BIR
  • Przewodnicy psów służbowych Przewodnicy psów służbowych
    Przewodnicy psów służbowych
do góry