Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Podsumowanie wyników osiągniętych w 2021 roku - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Podsumowanie wyników osiągniętych w 2021 roku

Joanna Konieczniak
15.01.2022

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w 2021 roku blisko 3,5 tysiąca osób w tym 2 598 cudzoziemców w związku z nielegalną migracją. W 2021 roku przeprowadzono również 3 428 kontroli legalności pobytu oraz 253 kontrole zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w 2021 roku blisko 3,5 tysiąca osób w tym 2 598 cudzoziemców w związku z nielegalną migracją. W 2021 roku przeprowadzono również 3 428 kontroli legalności pobytu oraz 253 kontrole zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP.

 

 

Rok 2021 był kolejnym rokiem zaangażowania funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w działania zmierzające do zapobiegania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa, jak również w zapobieganie i przeciwdziałaniem zjawiskom nielegalnej migracji. Duży wpływ na realizację zadań miały nałożone na oddział dodatkowe obowiązki, związane przede wszystkim z uruchomieniem dodatkowych pomieszczeń Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Wędrzynie.

Jednakże funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w całym 2021 roku zatrzymali 3 422 osoby, w tym 2 598 za nielegalną migrację. Wśród zatrzymanych cudzoziemców przeważali, podobnie jak w latach poprzednich, obywatele Ukrainy, Syrii, Rosji, Gruzji, oraz Iraku.

W 2021 roku funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału przeprowadzili 3 428 kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Na terenie służbowej odpowiedzialności Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej tj. w województwach lubuskim, wielkopolskim oraz dolnośląskim zobowiązano do powrotu w tym okresie 2 215 cudzoziemców, stanowi to wzrost o 40% w stosunku do poprzedniego roku. Obcokrajowcy, którzy najczęściej naruszali przepisy pobytowe w naszym kraju to obywatele Ukrainy, Syrii, Iraku, Gruzji oraz Rosji. W większości przypadków zatrzymywani cudzoziemcy nie posiadali wymaganych dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Polski. Natomiast od połowy 2021 roku zatrzymywani byli cudzoziemcy, którzy niezgodnie z przepisami przekroczyli granicę z Białorusią docierając na Litwę, Łotwę czy też bezpośrednio do Polski. Cudzoziemcy  po udanym przekroczeniu granicy z Białorusią, w umówionym miejscu wsiadali do ciężarowych busów, by w ukryciu nielegalnie przekroczyć polsko-niemiecką granicę.   Funkcjonariusze zatrzymali także 69 osób, którym przedstawiono zarzut pomocnictwa w niezgodnym z prawem przekraczaniu granicy. Byli to przeważnie obywatele Ukrainy, Iraku, Tadżykistanu, Gruzji oraz Polski. Za przewóz cudzoziemców mieli inkasować po kilkaset euro. W rezultacie wszyscy trafili do aresztu tymczasowego na okres 3 miesięcy.

 

Największą grupę cudzoziemców, (50 %) stanowiły osoby zatrzymane na kierunku z Polski do Niemiec. Przy czym zatrzymań dokonywali głównie funkcjonariusze z PSG w Świecku (505 osób), gdzie zatrzymano największą liczbę cudzoziemców migrujących szlakiem prowadzącym z Białorusi przez Polskę do Niemiec (344). Na obszarze PSG w Zgorzelcu zatrzymywano głównie obywateli Ukrainy (248), Gruzji (105) i Mołdawii (51). Funkcjonariusze pełniący służbę na granicy z Czechami zatrzymali łącznie 409 cudzoziemców (347 PSG Kłodzko, 62 PSG Jelenia Góra), z czego 85 % to obywatele Ukrainy przebywający na terytorium Polski w celu niezgodnym z deklarowanym (149) bądź posługujący się wyłudzoną wizą (163).

 

W całym 2021 roku funkcjonariusze SG przeprowadzili również 253 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców, które w 248 przypadkach okazały się skuteczne. W wyniku tych działań  ustalono, że 606 obywateli państw trzecich wykonywało pracę niezgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili także 5 545 wywiadów środowiskowych wobec 2 034 cudzoziemców oraz zaopiniowali wnioski 70 845 cudzoziemców, którzy starali się o uzyskanie zezwolenia na pobyt w Polsce. Na bieżąco także przekazywali właściwym wojewodom informację na temat cudzoziemców, którzy mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W 2021 roku funkcjonariusze NoOSG wydali również w portach lotniczych 247 decyzji o odmowie wjazdu na terytorium Polski (w 2020 roku 144) . Główną przyczyną wydania decyzji o odmowie wjazdu do naszego kraju był brak ważnej wizy, dokumentu pobytowego lub dokumentów uzupełniających.

W lotniczych przejściach granicznych w Poznaniu-Ławicy, we Wrocławiu-Strachowicach oraz w Zielonej Górze-Babimoście panował większy ruch lotniczy niż w roku poprzednim. Funkcjonariusze SG odprawili ponad 2,5 miliona podróżnych w ruchu Schengen i NON Schengen. Natomiast funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych na tych lotniskach 10 razy podejmowali interwencje wobec pozostawionych bez opieki bagaży. Ci sami funkcjonariusze interweniowali również 37 razy w stosunku do żartujących na temat bomby oraz agresywnych i nietrzeźwych pasażerów. Funkcjonariusze SG na lotnikach prowadzili także czynności procesowe wobec 8 podróżnych, którzy na pokład samolotu, w bagażu podręcznym zamierzali zabrać ze sobą amunicję oraz inne zabronione przedmioty.

Funkcjonariusze od początku 2021 roku unieważnili lub cofnęli wizy 382 cudzoziemcom (169 w PSG w Kłodzku i 109 w Zgorzelcu). Głównym powodem tych działań było wykorzystywanie przez cudzoziemców posiadanych wizy niezgodnie z przeznaczeniem. Najczęściej cudzoziemcy posiadając wizę z prawem do pracy w Polsce, wyjeżdżali do Niemiec lub do Czech i tam podejmowali zatrudnienie.

Dodatkowo funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 349 osób, które poszukiwane były przez wymiar sprawiedliwości lub organy ścigania.  Zatrzymano także 62 osoby (6 Polaków oraz 56 cudzoziemców), którzy podczas kontroli okazali funckjoanriuszom podrobione dokumenty.

 

 

W 2021 roku funkcjonariusze NoOSG zabezpieczyli nielegalny towar na kwotę ponad 114,5 miliona złotych ( w 2020 roku - 42 miliony złotych). Były to między innymi narkotyki o wartości ponad 19 milionów złotych, wyroby tytoniowe warte blisko 80 milionów złotych, alkohol o wartości 5,7 miliona złotych, a także inne towary o wartości blisko 7 milionów złotych.

 

 

 

 

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali w ubiegłym roku 38 pojazdów skradzionych w krajach europejskich. Ich łączna wartość to ponad 4,2 miliona złotych.  Wśród odzyskanych samochodów uwagę zwróciły kampery o znacznej wartości. Odzyskano osiem takich pojazdów. Najdroższym z ujawnionych aut okazał się kamper marki fiat, którym kierowała 21-letnia Polka. Auto skradzione zostało w Niemczech, a jego wartość oszacowano na 300 tysięcy złotych.  

 

 

Najwięcej, bo aż  29 kradzionych pojazdów odzyskali funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku. Wśród ujawnionych przez nich znalazły się auta takich marek jak: mazda, audi, mitsubishi czy fiat. W niektórych przypadkach kradzione auta były zatrzymywane po pościgach.  

 

 

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymywali w ubiegłym roku także członków zorganizowanych grup przestępczych, którzy zajmowali się organizowaniem przekroczenia granicy cudzoziemcom wbrew przepisom, a także członkom grup zajmujących się wytwarzaniem nielegalnych wyrobów tytoniowych oraz rozprowadzającym narkotyki. Wobec kilkudziesięciu przestępców skierowane zostały już akty oskarżenia do sądu.

Przez cały 2021 rok w Nadodrzańskim Oddziale SG prowadzony był nabór do służby. W tym okresie 513 kandydatów złożyło konieczne dokumenty i przystąpiło do rekrutacji. 70 z nich w ciągu 2021 roku przeszło pozytywnie dwa etapy naboru i przyjęte zostały w szeregi NoOSG.

 

 

 

do góry