W nocy z poniedziałku na wtorek funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku prowadząc działania mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, wytypowali i zatrzymali do kontroli auto osobowe.
Kierowcą pojazdu okazał się 27-letni obywatel Gruzji, natomiast jego pasażerami było 4 cudzoziemców podających się za obywateli Iraku.
Funkcjonariusze Straży Granicznej wylegitymowali cudzoziemców. Okazało się, że ani Irakijczycy, z których trzech posiadało własne paszporty, ani Gruzin z którym jechali, nie przebywają w Polsce legalnie.
Funkcjonariusze ustalili także, że obywatel Gruzji do Polski przyjechał do Polski na początku września na podstawie paszportu biometrycznego i legalnie w naszym kraju mógł przebywać przez kolejne 90 dni. Natomiast w irackich funkcjonariusze ujawnili białoruskie wizy oraz odbitki białoruskich stempli kontrolerskich z połowy listopada.
Z uwagi na to obywatele Iraku w wieku od 20 do 23 lat zostali zatrzymani za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów i we współdziałaniu z innymi osobami.
Kierujący pojazdem Gruzin został zatrzymany za udzielenie pomocy w przekroczeniu granicy wbrew przepisom oraz za pobyt w Polsce bez wymaganych dokumentów.
Obecnie trwają dalsze czynności z udziałem tłumaczy.