W okresie od 20 do 24 października funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 11 obywateli Jemenu, 17 obywateli Iraku, 8 obywateli Somalii, 2 obywateli Syrii oraz 3 bezpaństwowców. Zatrzymano także obywatela Afganistanu, Białorusi oraz 8 obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie dokumentów potwierdzających i legalny pobyt w Polsce, dodatkowo 42 z nich usiłowało niezgodnie z przepisami przekroczyć polsko-niemiecką granicę.
Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali 3 obywateli Jemenu w wieku 29 i 41 lat, którzy przebywali w Polsce niezgodnie z przepisami i nielegalnie usiłowali przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Razem z nimi zatrzymano dwóch obywateli Syrii, którzy usłyszeli zarzuty udzielania pomocy w przekraczaniu granicy wbrew przepisom. Syryjczycy, z uwagi na to, iż posiadali dokumenty dla cudzoziemców wydane przez niemieckie władze zostali przekazani w ramach readmisji do Niemiec. Jemeńczycy za usiłowanie przekroczenia granic w porozumieniu z innymi osobami usłyszeli zarzuty i dobrowolnie poddali się karze 2 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat.
Tego samego dnia w Słubicach polsko-niemiecki patrol zatrzymał kolejnych 5 Irakijczyków. Mężczyźni w wieku 19-21 lat przebywali w Polsce bez dokumentów, które uprawniałyby ich do tego. Niezgodnie z przepisami usiłowali także przekroczyć granicę polsko-niemiecką.
Kolejnego dnia funkcjonariusze we Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali 3 obywateli Iraki. Do zatrzymania doszło podczas przeprowadzonej kontroli na jednym z parkingów. Zatrzymani mężczyźni w wieku 21-34 lat, jak ustalili funkcjonariusze, w Polsce przebywali nielegalnie.
Kolejnych 2 Syryjczyków zatrzymano w wyniku kontroli auta na szwedzkich numerach rejestracyjnych. Kierowca – obywatel Syrii posiadający niemiecki tytuł pobytowy pomagał w nielegalnym przekroczeniu granicy swojemu 28-letniemu rodakowi. Kierowca usłyszał zarzutu pomocnictwa w niezgodnym z przepisami przekroczeniu granicy państwowej. Wymiarem kary zajmie się teraz sąd. Natomiast pasażer poddał się karze 2 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat.
Podczas służby funkcjonariusze polsko-niemieckiego patrolu zatrzymali do kontroli kolejne auto, którym podróżowało 8 cudzoziemców podających się za obywateli Somalii. Kierowcą auta był 46-letni Polak. Podczas kontroli okazało się także, że żaden z cudzoziemców w wieku od 16 do 31 lat nie posiada przy sobie dokumentów tożsamości. Obywatele Somalii, za popełnienie przestępstwa polegającego na usiłowaniu niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej dobrowolnie poddali się karze 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok. Natomiast kierowca również poniesie konsekwencje karne.
Wczoraj (24.10), w niewielkiej odległości od mostu kolejowego w Świecku funkcjonariusze zatrzymali pięcioro obywateli Iraku – 22-letnią kobietę oraz 4 mężczyzn w wieku od 20 do 32 lat. Cudzoziemców, autem osobowym bocznymi drogami, wiózł 26-letni obywatel Uzbekistanu. Obywatele Iraku zostali zatrzymani za nielegalny pobyt w Polsce oraz za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Natomiast obywatel Uzbekistanu odpowie za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. O zatrzymaniu cudzoziemców i realizowanych z ich udziałem czynnościach poinformowano ambasadę Iraku i Uzbekistanu.
Także wczoraj, funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, podczas służby pełnionej po niemieckiej stronie, w rejonie mostu granicznego w m. Frankfurt/O zatrzymali grupę 8 ob. Jemenu, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Polski do Niemiec. Cudzoziemcy pozostają w dyspozycji niemieckiej policji.
Natomiast 21 października funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Tuplicach zatrzymali 5 cudzoziemców. Podczas przeprowadzonej kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium naszego kraju funkcjonariusze ujawnili, że trzech z nich to bezpaństwowcy z syryjskimi dokumentami podróży oraz 1 obywatel Syrii. Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do pobytu w Polsce, a także niezgodnie z przepisami usiłowali przekroczyć granicę by dotrzeć do Niemiec. Pomocy w tym przestępstwie udzielał im 31-letni obywatel Tunezji posiadający legalny pobyt w Szwecji. Cudzoziemcy za usiłowanie przekroczenia granicy niezgodnie z przepisami w porozumieniu z innymi osobami zostali ukarani karą 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary wynoszącym 3 lata. Natomiast kierowca za pomocnictwo dobrowolnie poddał się karze 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.Wszczęto wobec nich postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu.
W Gubinie funkcjonariusze SG z Zielonej Góry zatrzymali wczoraj (24.10) 4 obywateli Iraku w wieku od 20 do 38 lat, którzy przebywali w Polsce nielegalnie. Cudzoziemcy przez most w Gubinie niezgodnie z przepisami usiłowali przekroczyć granicę. W dalszym ciągu trwają wobec nich czynności z udziałem tłumacza.
Funkcjonariusze Straży Granicznej z Poznania-Ławicy zatrzymali także obywatela Afganistanu, który przebywał w Polsce nielegalnie. Kolejnych cudzoziemców 7 obywateli Ukrainy oraz Białorusina zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej z Kłodzka. Pobyt cudzoziemców w Polsce był niezgodny z przepisami, dodatkowo naruszyli warunki wjazdu i pobyty w Polsce.
Zatrzymano także obywatela Ukrainy, którego dane umieszczone zostały w wykazie cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany, w związku z ty, iż cudzoziemiec został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za jazdę pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu.