Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Zapobieganie i przeciwdziałanie nieleglnej migracji - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zapobieganie i przeciwdziałanie nieleglnej migracji

Joanna Konieczniak
13.10.2021

Tylko w poniedziałek i we wtorek funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili i zatrzymali 32 cudzoziemców, którzy usiłowali niezgodnie z przepisami przekroczyć polsko-niemiecką granice. Zatrzymano także 7 cudzoziemców, którzy im w tym pomagali.

Podczas kontroli legalności pobytu przeprowadzonych w poniedziałek i we wtorek funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 12 cudzoziemców podających się za obywateli Syrii, 2 obywateli Iranu, 4 obywateli Iraku oraz 14 obywateli Jemenu, którzy nielegalnie przebywali w Polsce, dodatkowo cudzoziemcy usiłowali niezgodnie z przepisami przekroczyć granicę by dostać się do Niemiec. Zatrzymano także 7 cudzoziemców, którzy pomagali im w tym

Najwięcej cudzoziemców, bo aż 20 zatrzymanych zostało przez funkcjonariuszy SG ze Świecka.

W poniedziałek i we wtorek funkcjonariusze  ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali  za nielegalny pobyt w Polsce oraz za usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenie granicy państwowej 14 obywateli Jemenu oraz 2 obywateli Iranu. Zatrzymano także dwóch obywateli Gruzji, oraz obywatela Libanu, którzy pomagali im w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Ponadto w poniedziałek funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku po krótkim pościgu zatrzymali w Niemczech samochód osobowy, którym podróżowało 4 obywateli Iraku. Kierowcą, który przewoził cudzoziemców był obywatel Iraku posiadający niemiecką kartę pobytu. Dalsze postepowanie w tej sprawie prowadzić będą niemieccy policjanci. 

Natomiast w poniedziałek funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zielonej Górze-Babimoście, po informacji przekazanej przez funkcjonariuszy KPP w Krośnie Odrzańskim, w jednym z busów na ukraińskich numerach rejestracyjnych ujawnili 12 osób podających się za obywateli Syrii. Wszyscy zastali zatrzymani. Funkcjonariusze ustalili, że cudzoziemcy nie posiadają żadnych dokumentów tożsamości. Obecnie trwają czynności w celu ustalenia tożsamości zatrzymanych cudzoziemców. Zatrzymani zostali także dwaj Ukraińcy w wieku 37 i 38 lat, którzy ich przewozili.

Ponadto do zatrzymania kolejnych cudzoziemców – 6 obywateli Jemenu i pomagającego im obywatela Ukrainy doszło także w Pustkowie w powiecie żarskim. Cudzoziemcy wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami usiłowali przekroczyć granicę z Polski do Niemiec wbrew obowiązującym przepisom, nie posiadając przy sobie wymaganych dokumentów.

Ponadto w wyniku przeprowadzonej kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP ustalono że cudzoziemcy przebywają w Polsce nielegalnie. 

do góry