Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Kastet to broń biała. Na jego posiadanie należy mieć zezwolenie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kastet to broń biała. Na jego posiadanie należy mieć zezwolenie

Joanna Konieczniak
10.06.2021

W środę 9 czerwca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy zostali poinformowani przez pracownika Straży Ochrony Lotniska o ujawnieniu kastetu. To już trzeci taki przypadek w przeciągu dwóch miesięcy.

Właścicielem kastetu był 35 –letni Polak, który udawał się do Turcji. Mężczyzna oświadczył, że kastet kupił w jednym ze sklepów i służył mu jako ozdoba. Przedmiot został zatrzymany, ponieważ mężczyzna nie miał wymaganego zezwolenia na jego posiadanie i wywóz poza granice naszego kraju, natomiast jego właściciel udał się w dalszą podróż. 

Poprzednie dwa kastety ujawniono u podróżnych w maju, również w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Poznaniu-Ławicy.

Kolejny raz przypominamy, że kastet zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji  nosi znamiona broni białej i należy mieć stosowne zezwolenie na jego posiadanie i wywóz poza granice Polski. W innym przypadku można liczyć się z poważnymi konsekwencjami.I nie jest tutaj istotne czy kastet zakupiony został jako klamra do paska czy w celach ozdobnych lub obronnych.

do góry