Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Nadużywali porocedury uchodźczej - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Nadużywali porocedury uchodźczej

Joanna Konieczniak
07.10.2020

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu i Świecku przejęli od strony niemieckiej obywateli Ukrainy oraz obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej nadużywających procedury uchodźczej.

Obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej, którzy przekazani zostali w Świecku nadużywając procedury uchodźczej nielegalnie przekroczyli granicę, gdyż zgodnie z prawem cudzoziemiec, po złożeniu wniosku o objęcie ich ochroną międzynarodową, powinni we wskazanym miejscu oczekiwać na rozpatrzenie wniosku przez Szefa Urzędu do spraw Cudzoziemców i nie mogą opuszczać Polski. Natomiast po otrzymaniu decyzji odmawiającej im takiej ochrony powinni wrócić do swojego kraju.

Jak ustalili funkcjonariusze SG Szef Urzędu ds. Cudzoziemców odmówił dwóm przekazanym w poniedziałek Czeczenkom nadania statusu uchodźcy, jednak udzielił ochrony uzupełniającej i cudzoziemki mogły legalnie mieszkać w Polsce. Jednak po otrzymaniu karty pobytu wyjechały do Niemiec. W międzyczasie wydana karta pobytu straciła ważność, w związku z tym cudzoziemki zostały pouczone o obowiązku niezwłocznego udania się do Urzędu do Spraw Cudzoziemców w celu uzyskania aktualnej karty pobytu.  

Trzeci z przekazanych Czeczenów złożył w Terespolu wniosek o ochronę międzynarodową na terytorium Polski i bezpośrednio po złożeniu wniosku, przekroczył nielegalnie granicę polsko-niemiecką w celu ubiegania się o azyl na terytorium Niemiec. Bezpośrednio po wczorajszym przekazaniu cudzoziemiec  złożył oświadczenie o dalszym zamiarze ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski. Cudzoziemiec otrzymał Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca i został skierowany do Ośrodka Recepcyjnego w Podkowie Leśnej Dębak, gdzie ma oczekiwać na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Ponadto wczoraj służby niemieckie przekazały funkcjonariuszom Straży Granicznej ze Zgorzelca dwoje obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy przyjechali do Polski na podstawie ważnych paszportów oraz wiz, następnie udali się do Berlina. Tam złożyli wnioski o udzielenie azylu na terytorium Niemiec, po czym zostali skierowani do ośrodka dla cudzoziemców. Po przekazaniu ich do Polski, z uwagi na brak tytułu prawnego do pobytu w Polsce Komendant PSG w Zgorzelcu wydał decyzje o zobowiązaniu cudzoziemców, na podstawie których obywatele Ukrainy będą mogli musieli wyjechać z Polski. Kolejny ich wjazd do naszego kraju oraz innych państw obszaru Schengen będzie możliwy po upływie 6 miesięcy.

do góry