Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Pracowity pierwszy dzień października - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Pracowity pierwszy dzień października

Joanna Konieczniak
02.10.2020

Tylko wczoraj funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali nielegalnie przebywających 15 cudzoziemców.

W trakcie przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej kontroli legalności pobytu zatrzymano 10 obywateli Ukrainy, 2 Albańczyków, 1 obywatela Kamerunu, 1 obywatela Rosji i poszukiwanego przez Interpol Bośniaka. 

Funkcjonariusze z PSG w Tuplicach zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, z których jeden wykorzystywał wizę w innym celu niż praca, natomiast drugi przebywał w Polsce ponad dopuszczalny przepisami czas. Cudzoziemiec, który posiadał polską wizę z prawem do pracy  oświadczył nie miał zamiaru pracować u polskiego pracodawcy. W związku z wyłudzeniem wizy w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym cudzoziemiec został zatrzymany. W trakcie przesłuchania usłyszał zarzuty podstępnego wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumencie i używania tego dokumentu. Przyznał się stawianych zarzutów i dobrowolnie poddał się karze 5 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 1 rok. Wiza została unieważniona a cudzoziemiec otrzymał decyzję, na podstawie której musi wyjechać z Polski.

Kolejnych czworo cudzoziemców zatrzymali funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie. Podczas kontroli dokumentów podróżnych autokaru rejsowego zatrzymany został 29-letni obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę niezgodnie z przepisami. Komendant PSG w Zgorzelcu wydał decyzję, zgodnie z którą cudzoziemiec musi opuścić Polskę w trakcie 30 dni. Zatrzymana została także podróżująca autokarem relacji Warszawa-Paryż 40-letnia obywatelka Rosji. Kobieta nie przestrzegała wymaganej kwarantanny, która powinna odbyć po przekroczeniu zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Cudzoziemka otrzyma decyzje zobowiązującą ją do wyjazdu z Polski.

Funkcjonariusze polsko-niemieckiego patrolu zatrzymali wczoraj także przebywajacego w Polsce nielegalnie, a zarazem poszukiwanego przez Interpol czerwoną notą 33-letniego Bośniaka. Cudzoziemiec za dokonane rozboje i kradzieże z użyciem broni palnej przekazany zostanie w ramach ekstradycji wymiarowi sprawiedliwość Bośni i Hercegowiny.

Kolejny z zatrzymanych cudzoziemców – 20-letni obywatel Irany przekazany został przez służby niemieckie. Jak ustalili funkcjonariusze nadużył on procedury uchodźczej. W Polsce złożył wniosek o ochronę międzynarodową, jednak Szef Urzędu do Spraw cudzoziemców odmówił udzielenia ochrony międzynarodowej i uzupełniającej na terytorium RP. Decyzja ta została utrzymana w mocy przez Radę do Spraw Uchodźców. Cudzoziemiec złożył ponowie wniosek i w luty 2020 roku cudzoziemiec udał się do Niemiec. Po dotarciu do Berlina złożył wniosek o udzielenie azylu na terytorium Niemiec. Cudzoziemiec pozostaje w dyspozycji PSG Zgorzelec.  

Natomiast funkcjonariusze Straży Granicznej z Jeleniej Góry zatrzymali 49-letnia obywatelkę Rosji, której cel pobytu w Polsce był inny niż deklarowała ona podczas przekraczania wschodniej granicy. Komendant PSG w Jeleniej Górze wydał wobec niej decyzje na podstawie, której musi opuścić Polskę w trakcie 15 dni. W decyzji orzeczono również o półrocznym zakazie ponownego wjazdu do Polski i innych państw Schengen.  

Decyzję, na podstawie której musi wyjechać z Polski otrzymał także od Komendanta PSG w Jeleniej Górze 42-letni obywatel Ukrainy. Wobec cudzoziemca funkcjonariusze również stwierdzili, że jego cel wjazdu i pobytu w Polsce były inne niż te, które deklarował wjeżdżając do naszego kraju. Ponowny przyjazd do krajów strefy Schengen będzie możliwy po upływie 6 miesięcy.

Natomiast 28-letni obywatel Albanii zatrzymany przez  funkcjonariuszy Straży Granicznej z Wrocławia przeterminował swój pobyt w Polsce ponad dopuszczalny czas i przebywał w Polsce blisko 5 lat nielegalnie. Za tak długi nielegalny pobyt ukarany został mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Dodatkowo Komendant PSG we Wrocławiu-Strachowicach zobowiązał   cudzoziemca do wyjazdu z Polski w terminie 15 dni  orzekł zakazie ponownego wjazdu na terytorium Polski i innych państw Schengen na okres 3 lat.

W ręce funkcjonariuszy SG wpadł również nielegalnie przebywający w Polsce 20-letni obywatel Kamerunu. Pełniąc służbę w Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym w Poznaniu funkcjonariusze SG z Poznania-Ławicy wylegitymowali cudzoziemca, który jak ustalili nie miał żadnych dokumentów uprawniających go do zgodnego z prawem pobytu w Polsce. Jednakże ze względu na posiadanie ważnego niemieckiego dokumentu pobytowego cudzoziemca pouczono   o obowiązku niezwłocznego powrotu do Niemiec. 

Kolejny cudzoziemiec – 38-letni obywatel Ukrainy, wobec którego funkcjonariusze SG z poznańskiej Ławicy przeprowadzili kontrolę legalności pobytu przebywał w Polsce ponad dopuszczalny czas. Cudzoziemiec również zobowiązany zostanie do wyjazdu z Polski.

Natomiast funkcjonariusze z PSG w Kłodzku kontrolując dokumenty trzech obywateli Ukrainy ustalili, że cudzoziemcy naruszyli warunki wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Cudzoziemcy posiadali wizy z prawem do pracy a wykorzystywali je by pracować na terytorium Czech. Otrzymali już decyzje o zobowiązaniu do wyjazdu z Polski a ich wizy zostały unieważnione.

 

.

 

 

 

 

 

 

 

do góry