Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej 21 cudzoziemców naruszyło polskie przepisy - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

21 cudzoziemców naruszyło polskie przepisy

Joanna Konieczniak
25.09.2020

W wyniku kontroli legalności pobytu oraz legalności zatrudnienia przeprowadzonych 23 i 24 września przez funkcjonariuszy z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej 21 cudzoziemców otrzymało decyzje zobowiązujące do powrotu oraz czasowy zakaz wjazdu na terytorium naszego kraju.

Funkcjonariusze Straży Granicznej prowadząc na terenie województwa lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego kontrole legalności pobytu cudzoziemców ujawnili, że 21 z nich naruszyło polskie przepisy pobytowe.   

Najwięcej cudzoziemców bo aż 14, w tym 7 obywateli Ukrainy, 2 obywateli Gruzji, obywatel Senegalu, Uzbekistanu, Maroka, Rosji i Algierii zatrzymani zostali za przekroczenie dopuszczalnego okresu w jakim mogli legalnie przebywać w Polsce. Cudzoziemcy otrzymali decyzję, które zobowiązują ich do opuszczenia naszego kraju.

Kolejnych trzech cudzoziemców - obywatel Gruzji, Rosji i Indii zatrzymanych zostało został na terenie województwa lubuskiego za przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom .  Z uwagi na posiadane przez hindusa i Rosjanina niemieckie karty pobytu zostali oni pouczeni o obowiązku natychmiastowego powrotu na terytorium Niemiec. Natomiast obywatel Gruzji nie posiadał żadnego tytułu prawnego umożliwiającego do przebywania na terenie któregokolwiek z państwa strefy Schengen. W związku z tym otrzyma decyzje, na podstawie której będzie musiał wyjechać z Polski

Decyzje o zobowiązaniu do powrotu otrzymał także obywatel Gruzji i Białorusi, którzy zatrzymani zostali za  usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej. Cudzoziemcy nielegalnie usiłowali dostać się do Niemiec. 

Za wyłudzanie wiz z prawem do pracy zatrzymanych zostało z kolei dwóch obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy, jak ustalili funkcjonariusze SG wyłudzili w polskim konsulacie wizę z prawem do pracy okazując kupione za 100 euro oświadczenie o zamiarze powierzenia im pracy. Cudzoziemcy nie planowali podjąć zatrudnienia u żadnego polskiego pracodawcy. Uzyskane wizy miały im pomóc dostać się przez Polskę do Holandii.Cudzoziemcy zostali zobowiązaniu do wyjazdu z Polski, a dodatkowo za wyłudzenie wiz ukarani zostali karą 5 miesięcy  pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok okresu próby.

do góry